09:20

Wysyp zarodników eksperyment


Grzyby to wciąż główny temat naszych zainteresowań i eksperymentów. Szykujemy obszerny wpis edukacyjny o grzybach. Lena doskonale zna budowę grzybów rurkowych, jak i blaszkowych. Każdego dnia dzięki wędrówkon po lesie i atlasom pogłebia swoją wiedzę na temat budowy grzybów. 






Proces rozmnażania grzybów jest fascynujący. Grzyby rozmnażają się przez fragmentację grzybni oraz za pomocą zarodników. Hymenium u grzybów kapeluszowych znajduje się po spodniej stronie kapelusza.






Rozmnażanie płciowe polega na łączeniu się gamet (gamia) lub też całych gametangiów (gametangiogamia), a nawet zwykłych, niezróżnicowanych strzępek – somatogamia. By zgłębić morfologie grzyba kapeluszowego. Lena bardzo chętnie obiera i rozcina zebrane owocniki. Chętnie ogląda pod mikroskopem poszczególne części grzyba. 
A by podpatrzeć proces wysypu zarodników, przeprowadziłyśmy w domu bardzo prosty eksperyment, doświadczenie. Aby każdy z czytelników mógł takowy eksperyment przeprowadzić, Lena wybrała ogólnie dostępnego grzyba pieczarkę. 







By dokonać obserwacji wysypu zarodnika, trzeba wybrać dojrzały owocnik odciąć jego trzon i ułożyć na kartce zostawić na 24 h i po tym czasie ukażą nam wspaniały szaroczarny pierścień zarodników. Obserwacje można praktykować przez kilka dni. W taki sam sposób można rozróżnić pieczarkę polną od młodego muchomora, barwa zarodników jest jedną z cech, dzięki której można nieuzbrojonym okiem określić gatunek grzyba.





Myślę, że to ciekawy sposób na zabawę po wspólnym zbieraniu grzybów. Jeśli pryskacie pierścienie lakierem do włosów zarodniki zostaną zabespieczone i przycepią się na stałe do kartki.




Wpis w ramach Piątki z eksperymentami .

14 komentarzy:

  1. super eksperyment. a ja na grzybach już dawno nie byłam. No kusicie

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja byłam w tym roku i oprócz grzybów przyniosłam ze sobą jeszcze 2 kleszcze :D
    Mój blog

    OdpowiedzUsuń
  3. Czekam na kolejny wpis. Już z tego dowiedziałam się nowych rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wspaniały i bardzo nietypowy eksperyment. Nigdy o takim nie słyszałam i nie widziałam. Coś nowego. Super! 😁

    OdpowiedzUsuń
  5. pomogliście w pracy w biologii ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Eksperyment z zarodnikami grzybów niezwykle interesujący!

    OdpowiedzUsuń
  7. Fajna sprawa, w prosty sposób mozna zachęcić kogoś do mykologii, polecam też badać gotowe grzybnie https://www.psychodelicroom.pl/Growkit

    OdpowiedzUsuń
  8. To ciekawe, że nawet najmłodsi bawią się w obserwację zardoników ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak widać, obserwacja zarodników może być dziecinnie prosta :) Dla każdego który chciałby spróbować własnych sił przy uprawie grzybów polecam - https://growkit.com.pl/sklep/

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawe i pomocne informacje

    OdpowiedzUsuń
  11. Polecam artykuł o mikrodozowaniu na stronie https://drpsy.eu/mikrodozowanie-grzybow-psylocybinowych/

    OdpowiedzUsuń
  12. Super artykuł! Polecam również artykuły na MushLove.pl o podobnej tematyce https://mushlove.pl/blog/

    OdpowiedzUsuń
  13. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger