09:15

Czako i pióropusz



Święto górników, czyli Barbórka jest dla nas ważna, ponieważ mamy w rodzinie górników. Historia polskiego górnictwa jest bardzo ciekawa i przy okazji tego święta czytamy i coraz lepiej na węglu się znamy. 

Czako i pióropusz- Barbórka



Czym jest sama Barbórka? Skąd się wzięło to święto i co oznacza? Obchodzona 4 grudnia Barbórka to święto górników, czyli wszystkich ludzi pracujących w kopalniach. Święta Barbara to patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Jej figurkę możemy znaleźć w każdym kościele, wielu domach czy kopalniach. Ponieważ została wybrana na patronkę górników, jej święto obchodzi się szczególnie na Górnym Śląsku oraz w innych rejonach górniczych.
 Barbórka – święto górników. Czapka górnika, czyli Czako z pióropuszem będzie więc idealna na tę okoliczność.




Czapka powstała z tektury falistej BAMBINO HOBBY. Pasek czarnej tektury Lena przykleiła taśmą klejącą do kartki z bloku technicznego. Tak by tektura miała kształt pół okrągły. Niewielką ilość czerwonej bibuły ponacinała i zawinęła na drucik kreatywny. Drucik przymocowała do lewej strony czako.

Czako i pióropusz





 Z żółtej tektury falistej wycięła elementy ozdobne czapki i za pomocą kleju dokleiła do czapki.




Praca plastyczna Barbórak 

Górnicza czapka, czyli czako, wykonana jest z tektury obciągniętej czarną krepą. Z przodu, pośrodku umieszczone jest godło górnicze w wieńcu z liści dębowych i wawrzynowych, wytłoczone z żółtego matowanego metalu, z symbolem skrzyżowanych pyrlika i żelazka. Na górnym otoku czaka,5 mm poniżej krawędzi naszywa się bortę, jako dystynkcję określającą stopień służbowy. Czako ozdobione jest pióropuszem wysokości 22 cm.
Symbolizuje on kogucie pióra, którymi kiedyś strzelcy dworscy czyścili otwory strzałowe. Dawni gwarkowie przejęli od nich pióropusze dla dodania sobie splendoru. Kolor pióropusza ma znaczenie. Zielony noszą generalni dyrektorzy, a biały zarezerwowany jest dla inżynierów i techników górniczych. Tradycyjny czarny kolor piór przynależny jest górnikom dołowym. Czerwony kolor zakładają członkowie górniczej orkiestry, zaś biało-czerwony orkiestrmistrz.

Mam nadzieje, że i Wy planujecie prace plastyczne dla dzieci na Barbórkę.

„W kopalni” – wiersz Tadeusza Kubiaka
Górnik świdrem węgiel kruszy,
z latarenki światło spływa.
Już wagonik z węglem ruszył,
winda w górę go porywa.
Jutro węgla bryły czarne
kolejarze w świat powiozą.
A pojutrze- piece nasze
będą grzały na złość mrozom.
Materiały Bambino znajdziecie tu.
https://www.facebook.com/KolorowySwiatBambino

3 komentarze:

  1. u nas tez dziś w klimacie górnictwa:D

    OdpowiedzUsuń
  2. Super żadnej okazji nie przepuścicie do tworzenia za to was uwielbiam :) jak zawsze wspaniałe dzieło.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger