00:27

'WYŚCIG PSZCZÓŁ'- edukacyjna gra bzzzz

Ferie zimowe z dzieckiem to szansa na zregenerowanie sił, dobrą i beztroską zabawę! To także czas, kiedy dziecko nie tylko wymaga naszej uwagi, ale również pragnie spędzić te dwa tygodnie wolnego w radosny i niezapomniany sposób! Jest śnieg, gromadka dzieci w sąsiedztwie, są sanki i niezliczona ilość marchewek czego chcieć więcej...


Są jednak dni, kiedy pogoda płata nam figla zaskakując nas szarościom i deszczem tak jak dziś a z nosa leci katar. 
Wtedy wyciągamy gry planszowe, które nie dość, że przynoszą wiele frajdy, to nie nudzą się nigdy są, dobrym przerywnikiem kreatywnych zabaw.




Dziś przedstawię wam grę od firmy Alexander 'WYŚCIG PSZCZÓŁ'
Lena uwielbia owady a pszczoły w szczególności wiec, gdy gra wpadła w jej dłonie bardzo się ucieszyła. Zabawa polega na pomocy pszczółką dotrzeć do ula, skacząc z kwiatka na kwiatek.Na drodze czają się groźne pająki. Należy ich unikać, jak tylko się da.




W skład gry wchodzi:

plansza
6 pinków
6 podstawek
kostka
37 tabliczek
instrukcja

Cel gry:
Spróbuj jak najszybciej dotrzeć do swojego ula w każdym ruchu odsłaniając po jednej tabliczce, skrywającej tajemnice łąki. Zapamiętuj kolory kwiatków i przeskakuj z jednego na drugi. Jeśli jednak po drodze spotkasz groźnego pająka wracasz na początek łąki. Pierwsza dzielna pszczółka, która dotrze na drugą stronę planszy wygrywa grę. Pająk czyha i ukrywa się pod kafelkiem wiec nie jest łatwo go nie spotkać. 




Przygotowanie gry:

Przed rozpoczęciem gry należy przygotować tyle pionków ilu jest graczmaksymalnie 6) Pionki trzeba złożyć z plastikowej podstawki i tekturowego elementu (wypchniętego z naciętej formatki tektury) z wizerunkiem pszczoły. Lena zagrałaby najchętniej wszystkimi naraz są tak piękne graficznie.
Następnie należy przygotować tabliczki z wizerunkiem kwiatów, pająków i miodu. Każdą tabliczkę także trzeba wypchnąć z nacięć prostokątnego formatu tektury, w której się znajdują. Na stole rozkłada się planszę, a tabliczki z kwiatami, pająkami i miodem rozkladamy na komórkach plastra wewnątrz planszy, obrazkami do dołu. Każdy gracz wybiera postać pionek, którego tło jest w tym samym kolorze jak kolor trójkąta na planszy znajdującego się najbliżej gracza. Gracze stawiają pionki na swoich trójkątach. Trójkąty, wskazują jednocześnie kierunek poruszania się pionków, a przeciwległa, zygzakowata linia wyznacza metę pionka, którego kolor tła jest taki sam jak kolor linii.






Rozgrywkę zaczyna najmłodszy gracz, a dalej gra toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gdy nadejdzie twoja kolej, rzuć kolorową kostką i odwróć jedną z tabliczek znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie twojego pionka. Po odwróceniu tabliczki sprawdzasz, czy kwiatek jest w kolorze zgodnym z kolorem kółka wyrzuconym na kostce. Jeśli kolory zgadzają się, gracz może postawić swój pionek na odkrytej tabliczce z kwiatkiem odwracając obrazkiem do dołu tabliczkę, z której przechodził-nie dotyczy to przesunięcia pionka z trójkąta startowego. Jeśli kolor kwiatka i kolor na kostce nie są zgodne, odwracasz odkrytą tabliczkę kwiatkiem do dołu i nie przesuwasz pionka, ale zapamiętaj jego kolor. 




 Trochę jest to denerwujące taka losowość, ale liczy się pamięć. Zapamiętany kolor kwiatu przyda się w kolejnych ruchach. W każdej turze możesz się ruszyć w dowolnym kierunku, ale tylko na pole z kwiatkiem w kolorze zgodnym z wyrzuconym kolorem kółka na kostce. Kiedy po rzucie kostka wskaże niebieską gwiazdkę, musisz przed odkryciem wybranej tabliczki określić głośno jaki kolor będzie miał odkryty kwiatek, czyli zgaduj-zgadula kolejny losowy element. W przypadku pomyłki ruch na to pole niestety nie będzie możliwy i zasłaniasz odkryty kwiatek z powrotem. Jeśli kolor kwiatka jest taki sam jak zapowiedziałeś, możesz na nim postawić pionek. Gdy gracz wyrzuci kostką żółty trójkąt, ma prawo do zamiany miejscami dwóch wybranych tabliczek Jeżeli odkryjesz tabliczkę z miodem, możesz na nią wskoczyć, niezależnie od koloru, jaki wypadł na kostce. Jeżeli po rzucie kostką odkryjesz kafelek, na którym znajduje się pająk, wracasz na trójkąt startowy, z którego zacząłeś podróż. Następnie z powrotem odwróć tabliczkę, żeby zakryć pająka i dobrze zapamiętaj to miejsce!
Na tym samym polu, nigdy nie mogą stać dwie pszczoły równocześnie.


Grę wygrywa gracz, który jako pierwszy postawi pionka przy linii łamanej w kolorze tła swojego pionka. Losowość gry jest bardzo duża i im miejsca ilość graczy tym rozrywka sprawia większą przyjemność łatwiej zapamiętać co pod, który tabliczka się znajduje. Gra przeznaczona dla dzieci od lat 5+ i myślę, że trafnie dobrany jest wiek. Ja jako gracz nie mam zbyt wielkiego wpływu na rozgrywkę i większość działań jest losowa, ale jest to jednocześnie jedna z tych gier, które dzieci wciągają. Oprawa graficzna jest przepiękna a gra jest solidna więc na pewno zagramy w nią nie raz.





6 komentarzy:

  1. Całkiem ciekawa ta gra... może nie ma wielkiego wow ale wydaje się sympatyczna :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Graficznie jest piękna. Dla leny to taki przerywnik podczas edukacji o pszczołach można sobie podczas gry wiele powtórzyc.Przczoły własciwie w podobny sposób porzez zapamiętywanie odnajduja droge do ulu.

      Usuń
  2. Prezentuje się fanie, a moje dzieciaki lubią pszczoły, więc na pewno przypadłaby im do gustu.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger