00:42

„Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” Justyna Bednarek


Każda z nas wielokrotnie nurkowała w koszu na brudną bieliznę lub w pralce w poszukiwaniu skarpetki do pary. Wielokrotnie skarpetki giną bezpowrotne, posądzałam pralkę o zjadanie skarpet, okazuje się, że po prostu nasze skarpetki lubią przygody i siedzenie w koszu z brudną bielizną jest dla nich nudne.

 Zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają wspaniałe przygody. Książka pod tytułem Nowe przygody skarpetek (jeszcze niesamowite) to udokumentowane historie wyjątkowych skarpet. W czasie lektury poznajemy trzynaście zabawnych, niesamowitych i zaskakujących opowiadań o losach odważnych, przebojowych skarpetek. Właścicielami skarpet uciekinierek jest rodzina małej Be. Wśród trzynastu skarpetek, każdy może znaleźć swoją ulubioną.

 Autorka nadała im ludzkie cech i emocje, odrzucenie, chęć przygód i brawurę, a same baśniowe historie przemycają wartościowe przemyślenia. Bajki mają to do siebie, że możemy się w nich przeglądać jak w lustrze. Odzwierciedlają nasze cechy. Tak jest i w tym przypadku, skarpetki Justyny Bednarek nie wszystkie są sympatyczne, niektóre z nich są zarozumiałe zbyt pewne siebie. Autorka przekazuje dzieciom zbiór ważnych lekcji na temat funkcjonowania w społeczeństwie. Akcja każdej z historyjek toczy się szybko i atrakcyjnie – niekiedy miałem wrażenie, że w którymś tam momencie to dzianie się jest zbyt szybkie, że jeszcze bym poczytała więcej o którejś skarpetce, a tu skok i już zaczyna się kolejna historia. Podziewamy łatwości, z jaką autorka wymyśla kolejne historyjki. Niewyczerpanym źródłem pomysłów był mój mąż Michał. Co chwilę podsuwał mi jakiś koncept. Jedna bajka przyśniła mu się w całości-była to opowieść o skarpetce, która pomogła strażakowi uratować chomika. Podczas spotkań autorskich dzieci też mnożą pomysły – nic, tylko brać! Proszę się więc nie dziwić, że w drugim tomie jest trzynaście historyjek, podczas gdy w pierwszym było tylko dziesięć – śmieje się pisarka. Skarpetkowe miszmasz w zabawnej książce„Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej, niesamowite)” W trzynastu historyjkach spotkamy skarpetkę-astronautę, superbohatera i dwie bardzo zmęczone skarpetki sportowe, a wśród perypetii znalazło się miejsce na misję ratunkową, karierę w show-biznesie, a nawet historię miłosną! 

Oczywiście nieodłącznym elementem są ilustracje Daniela de Latoura, który doskonałym uzupełnieniem treści, wspaniale współgrają i rozbudzają jeszcze bardziej wyobraźnie czytelników.Ciekawe to przygody, a ich siła leży w tym, że nie są długie, więc naszej małej pociesze będzie łatwiej zapamiętać opisane przez Justynę Bednarek historie, by później w przedszkolu mogła opowiadać o tym, jak to czerwona skarpetka frotté została pomocnikiem Świętego Mikołaja.


Drugi tom spodoba się każdemu, ale warto tu wspomnieć o pierwszym tomie NIESAMOWITE PRZYGODY DZIESIĘCIU SKARPETEK, który odniósł bardzo duży sukces. Uznany za najciekawszy debiut w literaturze dziecięcej 2016, ukazał się w nakładzie przekraczającym 25 000 egzemplarzy, był najczęściej nagradzaną książką dla dzieci w 2016 roku, został wpisany na listę lektur szkolnych i było o nim naprawdę głośno!

Za podróż w świat skarpetek dziękujemy:
http://www.poradniak.pl/

8 komentarzy:

 1. Zaciekawiła nas ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiła nas ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. na razie kupię pierwszy tom :) już o niej czytałam, skarpetki nam giną, więc jak najbardziej się przyda ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja chcę na razie 1 część. Oglądam z synkiem " Czytanie przed spaniem" i często pojawiają się przygody skarpetek ):

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna fajna pozycja, której nie znałam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś czytałyśmy książkę o Flusiu Skarpetowym Potworku i coś czuje że ta pozycja też spodobałaby się Dusi ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przymierzam się do części pierwszej. Coś czuję, że nam się spodoba i przejdziemy do drugiej :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger