13:43

Edukacja kosmiczna - Palcem po mapie. Gwiazdozbiór


Fascynacja kosmosem w naszym domu nabiera rozpędu, Lena jako trzylatek znała już wszystkie planety w układzie słonecznym, wiec czas na gwiazdozbiory, które możemy poznać dzięki wspaniałej grze Palcem po mapie Gwiazdozbiór. Lena jest nocnym markiem, jak ja wiec chętnie śledzi ruch gwiazd, gwiazdy same w sobie są fascynujące, ale czym są gwiazdozbiory?
Gwiazdozbiory inaczej konstelacje to grupa gwiazd zajmujących pewien obszar nocnego nieba. Już blisko czterema tysiącami lat gwiazdy pozostające blisko siebie łączono umownymi kształtami. Gwiazdozbiory służyły żeglarzom do nawigacji. Gwiazdy tworzące gwiazdozbiory, nie tworzą bliskich skupisk czy galaktyk. Po prostu widzimy najjaśniej świecące punkty blisko siebie łączymy je w kształty tak jak w zadaniu z poleceniem połącz punkty". Bliskie położenie kilku gwiazd to złudzenie -efekt tego z je obok siebie dostrzegamy. W rzeczywistości mogą być od siebie oddalone o miliony kilometrów. Platoniusz opisał 48 gwiazdozbiorów, ostatecznie ich liczbę ustalono w 1928 roku na 88. Dzieki wyjatkowej grze Palcem po mapie Gwiazdozbiór firmy Abino moje dziewczynki poznały ich aż 60.
Palcem po mapie Gwiazdozbiór to wspaniała gra z prostymi zasadami dla wszystkich małych i dużych astronomów. Gra polega na losowym wybraniu karty z opisem gwiazdozbioru i jak najszybszym odnalezieniu jej na mapie. Przed przystąpieniem do gry rozkładamy planszę, mocujemy na niej nakładkę, a karty kładziemy na stosie obok planszy opisami do dołu. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz, losuje kartę i odczytuje nazwę gwiazdozbioru, po czym mówi „start”. Wszyscy uczestnicy odszukują na mapie konstelacji opisanej na karcie. Podczas wyszukiwania nie wolno dotykać mapy. Osoba, która znalazła jako pierwsza gwiazdozbiór, zachowuje kartę, która będzie potrzebna w podliczaniu punktów, ponieważ wygrywa gracz mający najwięcej kart.

Pudełko zawiera:
mapę konstelacji gwiezdnych,
60 kart tematycznych,
zatrzask,
przeźroczystą nakładkę. 
Gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku 7+. Gracz musi już umieć czytać, aby móc odszukać gwiazdozbiór na mapie. Lena i Kornelia miały mnóstwa radości podczas gry Lena chętnie wymyślała swoje własne nazwy dla gwiazdozbiorów. Grę oczywiście wykorzystałyśmy do kreatywnej zabawy, na trampolinie gdzie dziewczyny, próbowały kredą odrysować konstelacje, licząc, przy tym gwiazdy i czytając opisy.
W opisach gwiazdozbiorów są zawarte informacje, w jakich miesiącach widzimy na naszym nieboskłonie poszczególne konstelacje. Dlaczego niebo się zmienia? 


Wystarczy kilka godzin obserwacji nocnego nieba, aby stwierdzić, że gwiazdy poruszają się. Innym, łatwiejszym sposobem może być skierowanie obiektywu aparatu fotograficznego na nocne niebo i otwarcie migawki na kilka minut. Po obejrzeniu zdjęcia stwierdzimy, że obrazy gwiazd nie są punktami, lecz krótkimi łukami. Obserwując niebo, o różnych porach roku zauważymy, że wygląda ono zupełnie inaczej i świecą na nim inne gwiazdy. Gra jest prosta i bardzo ciekaw przekazuje mnóstwo informacji plansza jest bardzo przejrzysta Lena nie chce jej chować do pudełka, tylko zawiesić na skosie w pokoju, by codziennie móc oglądać gwiazdozbiory. Serdecznie polecamy


.


Abino ma też inne gry, jest chyba jedyną taką firmą w Polsce oferującą tak ciekawe geograficzne gry edukacyjne! Mam nadzieje że uda nam sie pokazać wiecej gier Palcem po mapie w projekcie mali podróżnicy. 

3 komentarze:

  1. U Was zawsze wyjątkowo na blogu, a tym razem bardzo mnie zaciekawiłyście.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger