Mamy to szczęście, że mieszkamy blisko lasu i możemy w sezonie codziennie chodzić na grzyby, ale grzyby nie rosną wyłącznie w lesie, jak się okazuje grzyby rosną praktycznie wszędzie. Jedne są mikroskopijnej wielkości inne osiągają gigantyczne rozmiary i nie wszystkie z nich da się lubić. Lena kocha grzyby, z zapałem czyta i ogląda wszystkie atlasy i książki o grzybach więc w naszej biblioteczce nie mogło zabraknąć tak wyjątkowej pozycji, jak Grzyby.
13:03
Puchate jajeczko
Radość Leny z każdego stroika, jajka, zawieszki czy pęczka bazi jest ogromna, wiec w każdej wolnej chwili tworzy. Wymyślanie własnych ozdób jest wielce ekscytujące. Lubie patrzeć jak Lena z wypiekami na twarzy patrzy na dany przedmiot i nagle ma plan działania.
Lena podczas zbierani dla babci bazi do palmy dostała olśnienia i tak oto powstało takie puchate cudo.14:15
Park dinozaurów - gra bez rywalizacji
Dinozaury lubi zdecydowana większość dzieci. Starożytne gady są dość fascynującymi stworzeniami, które na skutek ewolucji dostosowały się do warunków tamtego świata. Jeżeli Wasze dzieci lubią dinozaury – to spodoba im się gra Park dinozaurów.
01:19
Pani Wiosna
Coś nam słabo idzie w tym roku przywoływanie wiosny. Marzanna była i nie pomogło tak, więc Lena dalej tworzy barwne kolorowe prace by jednak wiosna w końcu do nas przybyła. Taka oto Pani wiosna we własnej osobie.
Pani Wiosna |
Do wykonania takiej pani Wiosny potrzebne są.
- farby plakatowe do malowania paluszkami z pieczątkami
- blok kolorowy
- dwie serwetki papierowe
- klej
- nożyczki
- ołówek
- dziurkacz opcjonalnie
Pani Wiosna ma gorset i spódniczkę, te elementy są wykonane z poskładanych serwetek, którą uprzednio Lena pomalowała na zielono i różowo a na wewnętrznej sronie zrobiła również pieczątki kwiaty. Tułów pani Wiosny narysowałyśmy, wspólnymi siłami na beżowej kartce, po czym Lena go wycięła i dokleiła do spódniczki.
Farbami do malowania paluszkami Lena namalowała chmurki słoneczko, za pomocą pieczątek, ozdobiła całą kartkę mamy tu motylki, ptaszki, kwiatki. Gdy farba wyschła pani wiosna została doklejona do kartki i tak oto mamy pracę przestrzenną . Lena znalazła dziurkacz w motylki, wiec pani Wiosna ma również wianuszek z motylków.
Materiały Bambino znajdziecie tu
10:20
Kreatywne puzzle inne niż wszystkie- Wydawnictwo Felico
11:10
Foliowe pisanki
Folie aluminiową każda pani domu posiada, do tego długopisu żelowe lub flamastry i trochę tektury.
Aby zrobić takie jajeczka potrzebne będą:
- tektura
- folia aluminiowa
- długopisy żelowe.
- nożyczki.
Z tektury wycinamy jajeczka małe duże, jakie chcemy. Tekturowe jako owijamy folią aluminiową z obu stron najlepiej kilka razy nadmiar na krawędziach, należy zawinąć na jedną stronę jajka po prostu z jednej strony mamy przód, gładką powierzchnię z drugiej strony zawinięte krawędzie i to tył jajka, po którym nie malujemy.
Kolejny krok to malowanie wzorków na foliowej pisance. Najlepiej wykonać to żelowymi długopisami, które wspaniale oddają kolor, a zarazem nie niszczą delikatnej foli.
12:39
Dom babci - Ross Montgomery
Poetycka opowieść o budowaniu więzi między babcią a wnukiem i o pożegnaniu z bliską osobą. Trudny temat przemijania przedstawiony w wyjątkowo magiczny i piękny sposób.
„Dom babci" to przede wszystkim książka obrazkowa a jak na książkę obrazkową przystało, wypełniona jest po brzegi cudownymi ilustracjami Davida Litchfielda
Głównym bohaterem książki jest chłopiec, który spędza mnóstwo czas w domu babci. Babcia snuje wnukowi opowieści do ucha. Opowiada o cudnym miejscu, jakie dla niego stworzyła. Babcia z zawodu architekt zaprojektowała dla wnuka dom, lecz niestety nie udało jej, się dokończyć budowy. Budowała różne obiekty od wieżowców po biblioteki, ale najważniejszy projekt życia pozostawiła i odeszła. Pozostawiła również wnuka, który stara się sobie poradzić z odejściem ukochanej babci.
Wyobraźnia pomaga małemu chłopcu uporać się ze stratą, bo jak się za czymś naprawdę tęskni, można sobie wyobrazić, że się to widzi, a nawet można to stworzyć. Wspomnienia oraz tęsknota sprawiają, że starsza pani przez jakiś czas wciąż jeszcze towarzyszy wnukowi w zupełnie nowej postaci. Chłopiec dzięki tęsknocie znajduje w sobie odwagę do działania, kończy dzieło babci, które pomaga innym, rozwija swoje pasje.
Piękne ilustracje to niezwykle subtelna próba przedstawienia tego, co dzieje się w sercu małego człowieka, gdy odchodzi ktoś bliski. Wzruszająca książka, której fabuła toczy się w świecie fantazji, mieszając się ze światem realnym. Jeśli chcielibyśmy porozmawiać z dziećmi o śmierci, ale nie wiemy jak się do tego zabrać, polecam tę pozycję.
Dom babci
Ross Montgomery
ilustracje David Litchfield
tłumaczenie Patrycja Zarawska
Wydawnictwo CzyTam, 2017
Książka dla dzieci 4+
12:24
Cudowne lekarstwo George'a - Ronald Dahl
Dzieci kochają książki Ronalda Dahla, a jego Charlie i fabryka czekolady. Dziś przedstawiam wam książę pod tytułem "Cudowne lekarstwo George'a". Opowiadania Roalda Dahla są inne niż wszystkie a ta książka jest tego dowodem.
Tytułowy bohater George postanawia przygotować dla babci cudowny eliksir. Postać babci zawsze kojarzy mi się z ciepłą i dobroduszną istotą. Babcia to postać szczególna w naszym życiu. Ta, która wie, która przymyka oko, czasem pobłaża, karmi jak nikt i kocha ponad wszystko, ale nie każdy ma taka babcie. Bracia George'a jest strasznie niemiłą, zrzędliwą staruchą. Szczególnie złośliwa jest w stosunku do swojego wnuka, który stara się puszczać mimo uszy wszystkie niemiłe uwagi i docinki. Ale pewnego dnia miarka się przebrała, czas pomóc babci zmienić nastawienie do świata, chłopiec wpada na pomysł stworzenia cudownego leku dla babci.
Kreatywności mu nie brakuje, potrafi wykorzystać dosłownie wszystko, przygotowując lekarstwo. Tak więc, w garze lądują: szampon do włosów blond, proszek na pchły, wosk do podłóg, sos chrzanowy do smaku… A wszystko po to, by uleczyć babcię raz na zawsze. Po wypiciu takiej mikstury staruszka będzie wprost nie do poznania!
Przyznam szczerze, że na początku byłam odrobinę zniesmaczona i miałam zamiar zaniechać dalsze czytanie. Lecz Lena nie odpuszczała i chciała czytać sama, a raczej nie daje jej książek, których treści sama nie znam, tak więc poznałyśmy rodzinę Stukniętych. I taka jest ta książka pozytywnie stuknięta i bardzo wciągająca, mimo że raczej nie niesie z sobą pozytywnych wzorców, jeśli chodzi o relacje rodzinne. Książka ciekawa, dynamiczna, zabawna, ale nie dla każdego trzeba mieć sporo dystansu do pióra pana Dahla.
I znowu Dahl i znowu mieszane uczucia... ale podbało nam się.
10:18
Wielkanocna girlanda
Święta wielkanocne tuż za rogiem to mam dla Was kolejny wpis z serii wielkanocnych DIY.
Zastanawiacie się nad zrobieniem oryginalnej dekoracji na Wielkanoc? Może skorzystacie z tej propozycji i wykonanie razem z dziećmi uroczą girlandę z jajeczek.
Do tego projektu będą potrzebne jedynie szare okładki z bloku technicznego, klej i serpentyna lub paski kolorowego papieru.
Mamy już materiały do wykonania girlandy to przechodzimy do działania. W pierwszej kolejności musimy wyciąć jajka. Lena postanowiła sam je wyciąć, nie korzystając z szablonu. Ja wycięłam jej w jajeczkach króliczki i klatki tak, więc mamy w jakach pusta przestrzeń, która należy wypełnić paskami.
Smarujemy jajka klejem i przyklejamy pasek, obok paska. Nasze paski są cieniutkie i w pastelowych kolorach serpentyna, której użyłyśmy kosztowała 1.20 a efekt jest przepiękny, ale kolorowe paski papieru tez się idealnie nadają. A teraz, żeby girlanda była gotowa, na koniec trzeba przyczepić jajka do wstążki i gotowe.
Taka girlanda jest bardzo prosta do wykonania i niewiele potrzeba materiałów, aby ją zrobić.
Mam nadzieję, że girlanda Wam się spodobała. W najbliższym czasie planuję jeszcze jeden wpis z serii wielkanocnej, no może dwa.