Lena obecnie czyni mnóstwo obserwacji prowadzi własną hodowlę jarzyn i kwiatów. Bardzo intryguje ją obieg wody w przyrodzie, proces parowania roślin tak więc pora na eksperyment. Eksperyment ten pokaże, ile wody przepływa przez liście drzew.
Transpiracja to proces, w którym rośliny tracą wodę z liści, obniża też temperaturę rośliny chroniąc ją przed przegrzaniem.
Wiele roślin pobiera wodę z korzeni i przepuszcza je przez liście . Przez maleńkie dziury zwane aparatami szparkowymi,na spodniej stronie liści, ale jak zaobserwować to zjawisko?
Krok 1
Kilka plastikowych torebek strunowych wystarczy zamocować delikatnie na gałązkach drzew, na noc zapinamy dodatkowo spinaczami by nam nie odleciały torebeczki. Ten eksperyment zawiera tylko trzy woreczki dwa zostały zapięte na liściach klonu jeden na dzikiej czereśni.
Krok 2
Codziennie sprawdzamy, co się dzieje.
Czeresnia |
klon 1 |
czereśnia 2d |
czereśnia 3d |
Klon 3d |
Pierwszego dnia woreczki z liśćmi klonu zwyczajnego najmocniej były zaparowane, ale okazało się, że najwięcej wody oddaje dzika czereśnia. Co rodzi kolejne spostrzeżenia to właśnie liście czereśni najszybciej jesienią w naszym ogrodzie tracą kształt i, zmieniają kolor i opadają. Liście klonu, mimo że większe powierzchni oddają tej wody mniej a jesienią cieszymy się długo kolorowymi liśćmi kolonu.
Prosty eksperyment a tyle radości i nie ma wymówki, że dzis nie podleje kwiatów czy warzyw. Obecnie tra eksperyment z mchem w lesie :)
Świetny eksperyment. Nawet nie wpadłabym na to.
OdpowiedzUsuńSuper eksperyment!
OdpowiedzUsuńsuper pomysł
OdpowiedzUsuń