Mam dziś okazję pokazać Wam interesującą układankę lewopółkulową zestaw - 3 w 1 pod postacią uroczej filcowej Wiewiórki.
Sprytna Wiewiórka, bo o niej mowa to kolejna kreatywna pomoc terapeutyczna od Kargulek >>.
Kargulek to polska firma rodzinna, stworzona przez kreatywną mamę Sylwię – która na początku tworzyła różne pomoce dla swojej córki, by wesprzeć jej rozwój. Na szczęści jej projekty wypłynęły poza zacisze domowe.
Układanka lewopółkulowa z kartami do odwzorowywania.
Gra logiczna z kostkami.
Gram memo - "Zgadnij gdzie jest" ?
Już samo opakowanie pomocy jest zjawiskowe i klimatyczne, a co zawiera to zgrabne pudełeczko.
Szarą bazę, czyli Wiewiórkę wykonaną z drewna i filcu do układania sekwencji.
- 20 kolorowych żołędzi,
- woreczek bawełniany z nadrukiem,
- 20 dwustronnych kart ze wzorami,
- 2 koszyczki,
- 2 drewniane kostki z kolorami,
- klepsydra,
- 20 drewnianych krążków sosnowych,
- drewniane szczypce do manipulacji.
Głównym zadaniem tego zestawu w wariancie układanki lewopółkulowej jest nakarmienie wiewiórki żołędziami.
Na wiewiórce jest wytłoczonych 10 ponumerowanych miejsc. Odwzorowywanie zaczynamy od góry do dołu i kolejno od lewej do prawej, bardzo ważne jest zachowanie tego schematu. Układanie linearne, czyli od lewej do prawej jest przygotowaniem do nauki pisania i czytania. Karty ze schematami możemy położyć obok wiewiórki lub nad nią.
Blondynka podczas układania korzysta ze stojaczka (sztalugi), by podczas układania, przenosiła uwagę „z tablicy do zeszytu”. Podczas układania żołędzi małe dzieci mogą po prostu chwytać żołędzie paluszkami i umieszczać je na wiewiórce – to świetne ćwiczenie chwytu, koordynacji oko – ręka, precyzji ruchu. Straszaki mają do dyspozycji drewniane szczypce. Układanie szczypcami wzmacnia palce, ćwiczy małą motorykę, uczy cierpliwości, ćwiczy koncentrację.
Żołędzie można rozsypać obok wiewiórki lub wrzucić do pudełeczka wypełnionego np. kolorowym ryżem, lub kaszą wszystko zależy od możliwości dziecka i obycia z układanką.
Dla urozmaicenia można też wprowadzić ćwiczenia pamięciowe. Po zapoznaniu się z układem widniejącym na karcie zakrywamy kartę, a dziecko próbuje z pamięci odwzorować wzór.
Karty ze schematami można też wykorzystać do stworzenia odbicia lustrzanego. Plansze ze wzorami mają różny stopień trudności, wiec sporo można z nich wyłuskać.
Dodatkowo z żołędziami można się bawić na wiele sposobów tworząc np.; sekwencje, uzupełnianie, segregowanie.
Drugi wariant zabawy ze Sprytną wiewiórką to gra logiczna z kostkami.
Nieuchronnie zbliża się zima, Sprytna wiewiórka musi zebrać odpowiednio dużo zapasów, by ją przetrwać. Zadaniem graczy jest, wyposażenie Wiewiórki w pyszne żołędzie. Pomyślicie nic trudnego, wszakże dookoła leży pełno żołędzi. Puszysta spryciara ma jednak wysublimowany gust, przyjmuje tylko żołędzie w określonym kolorze i w określonym czasie. Słodka Spryciara płaci krążkami sosnowymi.
Jak się w to gra?
Gra jest przeznaczona dla dwóch graczy. Każdy z graczy na początku otrzymuje cudny malutki koszyczek, do którego podczas rozgrywek wkładamy zdobyte drewniane żetony. By rozpocząć rozgrywkę, jeden z graczy u nas się utarło, że najmłodszy gracz jako pierwszy rzuca obiema kostkami. Jeżeli na wyrzuconych kostkach widnieją dwa kolory żołędzi, gracz za pomocą szczypiec przenosi żołędzie z blatu do woreczka za wykonane zadnie otrzymuje dwa krążki. Z czasem dostępność żołędzi w danym kolorze się zmniejsza więc, w wyniku rzutu gracz może nie móc dokonać działania, czyli nie zdobywa punktu, a gdy oba wyrzucone kolory są niedostępne, gracz traci kolejkę.
Na jednej kostce widnieje czarny symbol żołędzia, który umożliwia zabranie z blatu żołędzia w dowolnym kolorze. Wyrzucenie czarnego symbolu wiewiórki umożliwia zamianę koszyczków z przeciwnikiem, ale nie wolno przed zamianą przeliczać krążków przeciwnika. Tylko z wnikliwej obserwacji, podczas gry może wywnioskować czy zamiana koszyczkami się opłaca, czy też lepiej nie korzystać z tej możliwości.
Ta gra ćwiczy u dzieci spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz rywalizację, a dodatkowe korzystanie ze szczypiec ćwiczymy małą motorykę.
Lenie bardzo się podoba dodatkowy wariant gry (zabawa w chowanego ) i nawet obecność klepsydry, która odmierza, czas poszukiwań żołędzia w pudełku lub pokoju nie jest problemem.
Gra memo " ZGADNIJ GDZIE JEST"
Tytuł tej zabawy brzmi intrygująco. Na początku dzielimy zestaw żołędzi na dwa jednakowe zbiory. Żołędziami z jednego zbioru kolorem do spodu wypełniamy nasza bazę Wiewiórkę, drugi zbiór żołędzi również rozkładamy na blacie kolorem do spodu. I tak jak w standardowym memo zabawa polegająca na odnajdowaniu par takich samych żołędzi.
Gracz numer jeden wybiera, jeden żołądź z pośród tych rozłożonych na blacie, pokazuje kolorem do góry, a potem zakrywa i odkłada na miejsce. Drugi gracz próbuje odszukać tego samego żołędzie na bazie Wiewiórki. Jeżeli mu się uda odkryta para trafia do jego koszyka. Gra kończy się, gdy wszystkie żołędzie zostaną " sparowane" i przyporządkowane do graczy.
Jakość wykonania, jak w przypadku wszystkich produktów od Kargulek nie zawodzi i jest na wysokim poziomie. Filc którym są oklejone elementy zestawu jest niesamowicie gruby, wytrzymały i jest bardzo dobrej jakości. Wiewiórka, jak i żołędzie posiadają walory sensoryczne kontakt z taką układanką pobudza zmysł dotyku. Opisywany przez nas zestaw „Sprytna Wiewiórka” jest dedykowany dzieci już od czwartego roku życia, spodoba się też starszym dzieciom. Maluchy mogą korzystać z układanki pod nadzorem dorosłego z uwagi na małe elementy.
Reasumując: gorąco polecam!
Fantastyczna ta wiwioro gra 😊 bardzo fajna
OdpowiedzUsuńWykonanie gry zachwyciło mnie od razu, gdy ją zobaczyłam. Bez plastiku, całkiem eko. Rewelacja!
OdpowiedzUsuńfajne, kreatywne, wciagajace. Jestem na tak.
OdpowiedzUsuńAle to jest świetne! Pięknie wykonane i takie rozwijające. Ważne, że daje wiele różnych możliwości zabawy :)
OdpowiedzUsuńŚwietna gra. Wykonana bardzo precyzyjnie :) Przydałaby mi się taka pomoc dydaktyczna w przedszkolu. Widzę, że producent ma niezły asortyment. Rozejrzę się w jego sklepie.
OdpowiedzUsuńZapraszam do mnie w wolnej chwili. Pozdrawiam :)
Jestem zachwycona tą grą! Świetnie, że takie nowości się pojawiają. Od jakiego wieku jest ta gra?
OdpowiedzUsuń4+ ale młodsze dzieci pod nadzorem osoby dorosłej też mogą się bawić.
UsuńNiesamowita ta gra, daje różne możliwości do zabawy i rozwoju, jestem pełna podziwu...
OdpowiedzUsuńDobra alternatywa dla gier komputerowych
OdpowiedzUsuńTa wiewióreczka jest przepiękna i przeurocza! :)
OdpowiedzUsuńGra prezentuje się prześlicznie, moim córkom na pewno by się spodobała.
OdpowiedzUsuńNie widziałam nigdy tej gry. Wygląda świetnie.
OdpowiedzUsuńOby pojawiało się jak najwięcej podobnych pomysłów na gry dla najmłodszych. ;)
OdpowiedzUsuńDaje mnóstwo możliwości. Można się nią zajmować bardzo długo i dziecko się nie nudzi.
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł. wydaje mi się, że ta gra nauczy dzieciaki skupienia a i pomoże w dalszym rozwoju:) Jak tylko będę mieć, dla kogo to chętnie kupie i wypróbuje :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajna gra. Myślę, że pochłonie niejednego dzieciaka. Mnie osobiście zachwyciło perfekcyjne wykonanie. Przypomina mi układanki "z dawnych lat" - porządne, ekologiczne, wytrzymałe. Myślę, że doskonale sprawdzi się w przypadku dzieci nadpobudliwych psychoruchowo. Jestem przeciwniczką kupowania byle jakich zabawek, które już po tygodniu nadają się jedynie na śmietnik. Cieszę się, że do łask powracają układanki (i nie tylko) wykonane z drewna. Z pewnością posłużą one niejednemu maluszkowi, co również jest wielkim plusem.
OdpowiedzUsuńfajna wiewióreczka
OdpowiedzUsuń