10:10

Wakacyjna edukacja - Egipt


Egipt jest jednym z najstarszych krajów cywilizacji świata. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, plażami, historią. Miejsce chętnie odwiedzane przez turystów i my również palcem po mapie udałyśmy się do Egiptu.
Kornelia uwielbia koty wiec bardzo ją interesuje, historia kotów w starożytnym Egipcie.

Za każdym razem, kiedy w starożytnym Egipcie umierał kot, jego ludzka rodzina pogrążała się w ciężkiej żałobie. Co więcej, by dać ujście swojemu bólowi, żałobnicy… golili sobie brwi. Zresztą egipskie koty cieszyły się tak wielkim szacunkiem, że karano śmiercią nawet za przypadkowe zabicie zwierzęcia. I jeśli reinkarnacja faktycznie istnieje, to ja już nie mam wątpliwości, dlaczego współczesne koty zachowują się tak jak się zachowują.
Aż 96% powierzchni kraju zajmują pustynie. Cywilizacja starożytnego Egiptu, położonego wzdłuż rzeki Nil, powstała około 3000 lat przed naszą erą. Widoczne ślady jej istnienia znajdujemy do dnia dzisiejszego w formie piramid, malowideł czy wykopalisk.


Insygnia władzy

Korona Nemes- nakrycie głowy w złote i niebieskie pasy. Chusta w złoto-błękitne pasy uważana była za jedną z koron królewskich. W ceremoniale dworskim używana była dla osłony peruki króla. Była odpowiednio układana i drapowana dla osiągnięcia charakterystycznego, geometrycznego kształtu. Najbardziej znanym przykładem takiej chusty jest nemes Sfinksa w nekropolii w Gizie. Chustę wiązano w charakterystyczny sposób, tak że osłaniała czoło, barki i plecy. 

Lena zainspirowana koroną wykonała bardziej kolorową wersje.

A tu kilka zdjec z naszej wycieczki do Parku minatur Inwałd ekspozycja Egipt 

Mali Podróżnicy - projekt geograficzny 


2 komentarze:

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger