01:06

Pszczoły słodkie jak miód


Edukacja z pszczołą część druga. Czyli nasze inspiracje plastyczne. Zabawy w terenie i kilka innych zapraszamy na pełen inspiracji post. Poprzedni wpis tu Pszczoła cykl życia.Z opakowań po niespodziankach i patyczkach woskowych powstały piękne pszczółki prosta zabawa a przy okazji utrwalamy kto i jak produkuje wosk pszczeli, a wy wiecie jak on powstaje ?

Opakowań po niespodziankach otrzymałyśmy w prezencie, wiec postanowiłam je wykorzystać, do zabawy plenerowej. Poszukiwanie pszczółek w trawie to wspaniała przestrzenna ruchowa zabawy a zagadki o pszczołach, które umieściłam w środku, to taki mini sprawdzian ile dziewczyny zapamiętały z edukacji.Kolejne zabawy wspomagają koordynację ręka oko przenoszenie pyłku pyłek ( poloników) i umieszczanie ich w komorach plastra miodu plaster miodu (tektura). Lena robiła test wytrzymałości tektury sklejonej na wzór plastra miodu. Tego typu budowa jest wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia. Warto poszukać jak misterna konstrukcja pszczół ułatwia na życie. My plaster miodu znalazły w butach na wycieraczce w budowie głośnika i wszystkie cechowały się wytrzymałością.
Transportowanie pipetą nektaru to tez wspaniała zabawa. Pipeta powinna być nie wielka, by dziecko zrozumiało jak wiele razy, pszczoła musi wylecieć z ula i przynieść odrobinę nektaru jak cenny i ciężka jest praca pszczół.


Ciekawostki
1. rodzina pszczela składa się w 2/3 z pszczół ulowych / młodych / i w 1/3 z pszczół lotnych.
2. zbieraczki nektaru muszą wykonać aż 20 000 lotów, aby zebrać 1 litr słodkiego surowca, z którego powstanie 150g dojrzałego miodu.
3. pszczoła lotna wylatuje 7-15 razy dziennie. Przerwy między lotami wynoszą ok. 5 min. Czas trwania lotu 25-45 min.
4. pszczoła podczas lotu zużywa 2mg cukru/1km.
5. żeby napełnić wole miodowe /50-60 mm3 / odwiedza 15-100 kwiatków.
6. dla wyprodukowania 1 kg miodu musi zebrać ok. 3 kg nektaru, co oznacza 60000 napełnień wola i przy średniej długości lotu 800m, pokonać trasę 40000 km./ jedno okrążenie kuli ziemskiej /.
Jest moc prawda, a zapylanie pszczoły są mega i mimo że Lene już w tym roku ukąsiła pszczoła. Lena bardzo przeżywała, że zginie biedula, ale żądła nie zostawiła, wiec ma nadzieje, z jednak przeżyła.


Kolejna zabawa chyba dobrze wam znana to koraliki plastikowe, z których powstała piękna matka pszczela mozolna praca się opłaca, bo efekt piękny.
Kropkowanie pszczoły i pieczątki z foli bąbelkowej na dodatek, a to nie koniec naszej edukacji powstał również piękny Lapbook o pszczołach, który postaram się wam pokazać wkrótce.

2 komentarze:

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger