10:04

"Lisek Urwisek" sprytny smakosz ciast.


Dziś mam dla Was przedpremierową recenzję wyjątkowej gry o tytule "Lisek Urwisek" w której gracze nie rywalizują ze sobą nawzajem, ale z grą. Zainteresowani?Na początku recenzji muszę przyznać, że do tej pory nie spotkałam równie udanej gry kooperacyjnej a trochę tych gier mamy. Nie dziwi mnie zatem fakt, że gra zajęła 4. pozycje na liście najlepszych gier dla dzieci wg międzynarodowego rankingu BGG zdobyła również liczne nagrody i fantastyczne rekomendacje w prestiżowych konkursach na całym świecie.

Elementy gry
 • plansza,
 • 4 pionki detektywów,
 • 3 kostki,
 • detektor wskazówek,
 • 12 żetonów wskazówek
 • 16 kart podejrzanych lisków
 • 16 kart lisków urwisków,
 • figurka lisa, 
 • instrukcja.


"Lisek Urwisek"to szybka gra dedukcyjna, która spodoba się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym graczom. Proste reguły sprawiają, że łatwo wprowadzić do rozgrywki małe dzieci. Ta gra daje nam dużo radość i w pełni angażuje, wywołuje mnóstwo pozytywnych emocji. Lena nie lubi przegrywać wiec dla nas "Lisek Urwisek" jest idealną grą wyciszającą po bardzo emocjonujących rozgrywkach.

Celem gry jest, odgadnięcie,  który z Lisków podwędził ciasto.

Rozgrywka odbywa się na planszy przedstawiającej małe miasteczko. Plan miasta podzielony jest siatką kwadratów, po których poruszają się detektywi i lisek urwisek. Lisek urwisek próbuje umknąć do norki, po wytyczonym torze zadaniem graczy jest zidentyfikowanie winnego urwiska, który zwędził ciasto. Jak to zrobić, jeśli grono podejrzanych jest tak liczne?

Przygotowanie do gry


Po rozłożeniu planszy, wokół niej układamy podejrzane liski wizerunkiem liska do dołu, z szesnastu kart z kodem Liska Urwiska, wybieramy losowo jedną i umieszczamy ją  w detektorze tak by żaden z graczy nie widział napisu widniejącego na karcie.
Każdy gracz kolejno rzuca kostkami, przed rzutem musi zdecydować, co będzie robić podczas swojej rundy. Istnieją dwie opcje, może szukać wskazówek, co symbolizują łapki na kostkach lub ujawniać podejrzane liski, czyli zbierać kostki z oczkiem o swojej decyzji informuje resztę graczy.

 Następny, gracz rzuca kostkami, maksymalnie może uczynić to trzy razy, jeśli nie uda się graczowi na wszystkich kostkach zgromadzić tego samego symbolu, musi wstrzymać się od ruchu, a lisek za karę rusza się o trzy pola w stronę swojej kryjówki w wersji trudniejszej o 5 pól. Choć pozornie wydaje się to niemożliwe, mając tylko dwa symbole na kostkach. Naprawdę często zdarza się, że nie udaje się zebrać symbolu, ale jak na razie Lisek Urwisek jeszcze nas nie przechytrzył i nie zwiał do norki, a graliśmy w najtrudniejszy poziom.


Gracz, który ma na wszystkich kostkach żądany, symbol może wykonać działanie. Jeśli zbierał łapki, to przesuwa się na planszy o ilość łapek widniejących na kostkach w kierunku jednego z żetonów wskazówek, jeśli gracz dociera na pole żetonu w danym ruchu, musi umieścić go w detektorze, który skrywa tajny kod przypisany liskowi winowajcy. Jeśli w okienku pojawi się zielona kropka, znaczy to, że winny lisek posiada widniejący przedmiot np kwiat wszystkie liski, które są odkryte i kwiatu nie posiadają, zostają uniewinnione i lądują w pudełku. Liski, które kwiat posiadają, nadal są w kręgu podejrzanych. Jak widzicie rola detektora, jest tu nieoceniona super gadżet dla każdego detektywa. Odkrywanie żetonów to nie jedyne zadanie można też, wybierając kostki z wizerunkiem oka ujawniać podejrzane liski dwa w rundzie, oba działania wymagają detektywistycznych zdolności.

Współpraca zamiast rywalizacji sprawia, że unikamy negatywnych emocji. Gra kończy się na dwa sposoby, jeśli dzięki odkrytym żetonom wskazówek udaje się zdemaskować złodziejszaka wszyscy wygrywają lub jeśli lisek czmychnie do nory, zanim uda się odkryć jego tożsamości. Wtedy wszyscy przegrywamy i możemy spróbować zagrać ponownie.


Warto zaznaczyć, że zarówno plansza, jak i pozostałe elementy gry są bardzo dobrej jakości. Gruba tektura planszy, giętki papier kart, a wszystko doskonale lakierowane, plastikowe elementy pionki, lisek i zjawiskowy detektor podnoszą atrakcyjność gry.

Gra jest wesoła i emocjonująca, rozrusza i zainteresuje towarzystwo. Polecamy, bo trudno jest 
"Lisek Urwisek" nie polubić. Ciekawa fabuła gry i wciągająca historia powoduje, że czas upływa błyskawicznie. Cała rozgrywka trwa od kilkunastu do około dwudziestu minut, więc w sam raz na możliwości dzieci w wieku około 5 lat, ale również i tych starszych.10 komentarzy:

 1. Bardzo mi się spodobało, że gra polega na współpracy zamiast rywalizacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. czyli będzie idealna dla mojego syna! dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świeyna gra rodzinna! Muszę jej poszukać dla moich urwisów ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysł na prezent dla dzieci w rodzinie i wśród znajomych podchwytuję, planszówka z liskiem powinna się im spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale kreatywna!!! Super, mojemu pięciolatkowi na pewno by się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. świetna ta gra... uwielbiam planszówki i kupuję nałogowo i te dorosłe i dziecięce (pomimo że dzieci brak) :) zapisuję kolejną, bo zaintrygowała mnie się po Twoim wpisie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Planszówki to jednak fajna sprawa i nigdy ich dość :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa gra i dobra odmiana od rywalizacji :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa recenzja. Jeszcze super jakbys napisala od jakiego wieku to jest rekomendowane.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger