Nie jeden maluch zauważy, że jabłko po przecięciu po jakimś czasie robi się brązowe. Córka często przynosiła jabłko w śniadaniówce z pretensjami, że jej dałam stare jabłko.
Tak więc wykonałyśmy eksperyment z jabłkiem, dlaczego zmienia kolor?
Coraz częściej nasze eksperymenty są długo falowe, czyli trwają kilka dni, co pozwala lenie obserwować zachodzące zmiany. Często sobie je nawet zapisuje lub rysuje.
Do wykonania eksperymentu użyłyśmy.
Jabłek pociętych na ćwiartki
soku z pomarańczy
mleko
olej.
soda oczyszczona
woda
W szklanych pojemnikach zostały umieszczone cząstki jabłka, po czym Lena zalała każdy pojemniczek, kolejno powyższymi substancjami:)
Obserwacje
Już po jednym dniu córka zauważyła zmiany w kolorze jabłek w poszczególnych pojemnikach.
Jabłka w soku z pomarańczy wyglądały nadal jak po rozcięciu. W mleku nie znacznie zciemniały a oleju również niewielkie zmiany za to w sodzie w wodzie widać intensywny brązowy odcień jabłek.
sok z pomarańczy |
mleko |
olej |
soda oczyszczona |
woda |
Wpływ różnych płynów i sody na jabłko zrobiła na Lenie wrażenie. Utlenianie się jabłek to bardzo ciekawy eksperyment stwierdziła. Ale dlaczego w soku czy oliwie do tego procesu nie doszło? Sok z pomarańczy zawiera kwas askorbinowy, który zapobiega odbarwianiu się jabłek, ale co z olejem? Olej z powodu swojej gęstej struktury nie przepuszcza powietrza i zapobiega utlenianiu. Mleko opóźnia ten proces, ale jeszcze nie wiemy dlaczego? Przypuszczamy że to również zasługa tłuszczu.
Wpis w ramach projektu piątki z eksperymentami.
Jaki super eksperyment! Świetna metoda do nauki, będę o tym pamiętać kiedy będę miała własne dzieci :D Chętnie będę tutaj wracać!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko, Was obie :)
Buziaki
https://wkomenda.blogspot.com/
Podoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuń