Tak więc u nas codziennie w domu unosi się zapach grzybów. Zapraszamy do zabawy na początek praca plastyczna Borowi szlachetny.
Borowik |
Owocnik został wykonany z ziarenek kawy i patyczków logopedycznych. Lena improwizowała przy wykańczaniu tak więc z płatków śniadaniowych mamy rurki a z waty powstała grzybnia.
jesienny grzyb |
Lena uwielbia czytać o grzybach nie rozstaje się z atlasami wiec budowa owocnika to podstawa w jej edukacji. Karty z budową grzyba rurkowego i blaszkowego. Porównywanie cech owocników.
Karty z grzybami jadalnymi i niejadalnymi to również stały punkt programu.
Ciasteczka grzybki to również nasza coroczna tradycja przepis tu polecam serdecznie, bo są pyszne i efektowne.
Poznawać grzyby można już z dwulatkiem.
Oczywiście samo grzybobranie to najlepszy czas na zgłębianie wiedzy o owocnikach. Porównywanie cech np. Borowik szatański kontra Borowik ceglastopory.
Lena również uczy się zapamiętywania gdzie rosną owocniki w sąsiedztwie jakich drzew.
Grzyby rosną w pewnym schemacie. Określone gatunki współpracują z korzeniami określonych drzew na zasadzie mikoryzy. Owocniki rosną na obrzeżu grzybni i po każdym sezonie oddalają się po okręgu od pnia drzewa. Co sprawia, że możemy przewidzieć gdzie za rok będzie można odnaleźć dane grzyby. A to nie koniec naszej przygody z grzybami już wkrótce kolejne inspiracje.
świetne te ciasteczka grzyby !Jak prawdziwe !
OdpowiedzUsuńI warto też wspomnieć, że są gatunki grzybów pod ochroną :)
OdpowiedzUsuńTego uczę dzieci, by nie zrywały wszystkich jak leci.
A lekcja o grzybach przydatna.
Ja się zupełnie nie znam na grzybach i nie przepadam zbierać, ale coś czuję, że jak mój syn będzie starszy to zmuszę się do tego, aby zgłębić swoją wiedzę, bo taka zabawa jest bardzo rozwijająca, a dzieciaki uwielbiają nowinki i wszystko co na świeżym powietrzu.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ciepło.
Bardzo lubię Wasze warsztaty.Inspirujecie. Ja bardzo lubię wyprawy na grzyby, choć jedyne jakie znam to kurki. Ale myślę, że dzięki Wam zacznę zgłębiać temat razem z Synkiem.
OdpowiedzUsuń