02:14

Luminescencja czyli co świeci w ciemościach ?

Wieczory zrobiły się chłodniejsze, już o dwudziestej otacza nas półmrok, ale Lenę ciężko do domu zagonić. Polowanie na świetliki (robaczki świętojańskieto jej ulubione wieczorne zajęcie, a nie brakuje u nas tych owadów, całe lato bardzo często udawało nam się je złapać i obserwować. Świetliki są niesamowite, bo świeca w ciemnościach. Bioluminescencja jest to odmiana chemiluminescencji.



Polega na emisji światła podczas reakcji biochemicznych. Zdolność do bioluminescencji posiadają wszystkie żywe komórki. Wszystkie żywe organizmy wykazują bioluminescencję, jest ona jednak zbyt słaba, u wiekszosci organizmów by ją widzieć. Lenę bardzo zaintrygował fakt, że wszyscy świecimy. Oglądałyśmy różne organizmy, które emitują światło. Dziewczynki też chciał świecić wiec, kupiłam bransoletki a właściwie patyczki świecące. Patyczek fluorescencyjny to plastikowa rurka (tuba) zawierające 2 płyny, które pod wpływem interakcji powodują efekt iluminacji. Płyn jest aktywowany poprzez zgięcie patyczka, wówczas 2 substancje wchodzą w reakcję. Po aktywowaniu patyczek będzie świecił aż do zneutralizowania się święcących płynów, dlatego nie jest wielokrotnego użytku. Świecący płyn na długo w patyczkach nie pozostał. Powstały niesamowite gwiazdozbiory na kartkach i kosmiczne słoiki.









 











Patyczki fluorescencyjne są bezpiecznym źródłem światła. Nie są toksyczne ani łatwopalne. Oczywiście nie zaleca się wkładania patyczka do ust (chemikalia). Jeśli jednak zdarzy się płyn, że środka dostanie się do ust lub na skórę, należy dobrze spłukać to miejsce wodą. Płyn jest gesty, oleisty szybko wsiąka w ubrania. Patyczki fluorescencyjne są wodoodporne (są używane do nurkowania).




Luminescencja i jej wykorzystaniew praktyce wiecej informacji w linku.


Wpis w ramach projektu Piątki z eksperymentami.


5 komentarzy:

  1. Ależ to świetnie wygląda :-D. Dusi nie raz miała jakieś świecące różdzki czy okulary z patyczków z ową substancją ale następnym razem kupie zwykłe i też się tak pobawimy:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. witam. Chciałabym tylko ostrzec, że substancja, która jest wewnątrz tych patyczków jest bardzo toksyczna dla ludzi i zwierząt. Proszę więc podczas takich zabaw uważać.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger