11:12

Uczuciometr inspektora Krokodyla” to niezwykła książka zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.


W dzisiejszych czasach iloraz inteligencji nie jest już najlepszym wskaźnikiem sukcesów życiowych naszych dzieci !
Ważniejsza jest inteligencja emocjonalna, czyli samoświadomość- kontrolowanie własnych emocji, zapału i wytrwałości w dążeniu do celu, a także od zdolności do empatii i umiejętności społecznych. Bardzo dobrze, że rośnie świadomość rodziców w tym temacie, bo my rodzice jesteśmy pierwszymi przewodnikami naszego dziecka po jego wewnętrznym świecie i to my musimy nauczyć je, jak w tym emocjonalnym świecie funkcjonować.




U dzieci w wieku przedszkolnym rozwój emocjonalny jest najbardziej intensywny. Dzieci bardzo szybko odczuwają radość, złość, żal i strach. Nie zawsze jednak potrafią sobie z tymi emocjami radzić, panować nad nimi czy mówić o nich my dorośli nierzadko mamy z tym problem.. Inteligencja emocjonalna umożliwia odpowiednie zachowanie się w różnych sytuacjach.



O ile z potencjałem inteligencji się rodzimy i możemy swój potencjał rozwinąć lub zaprzepaścić, o tyle inteligencji emocjonalnej sami musimy się nauczyć, by właściwe rozpoznawać i kreować swoimi emocjami.



Sukces w szkole i w dorosłym życiu zależy w dużym stopniu od cech emocjonalnych ukształtowanych u dziecka w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Kształtowanie inteligencji emocjonalnej dla nas dorosłych nie jest łatwe, a jest totalną abstrakcją dla dzieci. Nazywanie swoich uczuć i otwarte mówienie o emocjach w domu to jednak za mało by, nasza pociecha umiała sobie z nimi radzić.


Jak więc rozwijać inteligencja emocjonalną, jeśli sami nie do końca wiemy jak zobrazować i wytłumaczyć te procesy dziecku? A z pomocą nieszablonowej książki i Kolorowym uczuciometrem zielonego inspektora a mowa tu o najnowszej publikacji Wydawnictwa Dwukropek Uczyciometr Inspektora Krokodyl.

 Pierwsze co przykuwa uwagę po otwarciu książki są Emoludki barwne i charakterystyczne stworki, których wygląd kapitalnie odzwierciedla ich charakter i tym samym pozwalają dzieciom zobrazować sobie dane odczucie.
Zanim jednak poznamy poszczególne emocje, autorka nakreśla, nam czym tak naprawdę jest uczucie, które wywołuje daną emocję. 





W dalszej części książki opisano detektywistyczne sprawy inspektora krokodyla i tu zabawa się zaczyna. Każdy mały czytelnik zamienia się w detektywa i główkuje, dopytuje, by zrozumieć, przebieg wydarzeń i wyciągnąć wnioski, dokonuje odkryć. Lena przepadła. Szczególnie mocno zaintrygowała ją, sprawa szósta i dziwne zachowanie Kasi. Z racji, że Lena jest jedynaczką, miała sporą zagwozdkę, o co tej Kasi chodzi. Cudna grafika i super pomysł na książkę to dzieło psycholożki Susanne Isern i ilustratorki Mónice Carretero.








Mnie najbardziej podają się szalenie ciekawe sposoby na kontrolowanie emocji. Z kolorowym uczciometrem jest nam bardzo łatwo je zidentyfikować i określić ich natężenie. Dzięki cennym radom łatwiej jest nam rozwijać inteligencję emocjonalną naszej córki.






Pamiętajmy, że to my rodzice jesteśmy najlepszymi ekspertami od swoich dzieci, ponieważ znamy je najlepiej! Możemy więc dobrać najlepsze sposoby na działania dodania im wsparcia, wzmacniania ich zasobów i rozwijania inteligencji emocjonalnej a z taką książką będzie to banalnie proste.


Pora na wyniki konkursu zapraszam do kontaktu w wiadomości prywatnej na fanpage blondynki kreatywnie 
  1. Barbara Barbara
  2. Sylwia Jarka 
  3. Kamila Smółkowska Bernaś
  4. Daria Bator
  5. Dagmara Szewczyk- Hajncz




Materiałem źródłowy, w opracowaniu "Inteligencja emocjonalna Daniel Goleman


12 komentarzy:

  1. Bardzo mi się podoba ta książka, swietne ilustracje. Chyba sie na nią skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie, ze wydawnictwa kładą nacisk an rozwijanie różnych sfer osobowości dziecka :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przydałaby mi się taka książka ;-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetna rzecz. Warto jak najwięcej rozmawiać z dziećmi o uczuciach.

    OdpowiedzUsuń
  5. Proszę jaka ciekawa propozycja. Do tego pięknie ilustrowana. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetna i mądra książka. Ilustracje również wspaniałe

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy książką będzie się nadawała dla 3,5 letniego dziecka, czy jest jeszcze za małe?

    OdpowiedzUsuń
  8. Prezentuje się intrygująco :) I te kolorowe ilustracje! Świetne :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger