14:52

Czy to foka czy uchatka o to jest zagadka ?

Kolejnym zwierzakiem cudakiem jakiego chciałyśmy wam pokazać jest Foka . 

 Foka nie jest sam a jak to się stało że nasza foka nie jest sama? Poprosiłam córkę by przyniosła mi z półeczki plastikową fokę szarą by miała na czym wzorować się przy wykonaniu pracy plastycznej. Lenka przyniosła fokę szarą i uchatkę od razu zapytała dla czego tej drugiej foki nie możne na malować . Dla tego postanowiłam odpowiedzieć w tym wpisie jaka jest różnica miedzy fokami a uchatkami .
Nadrodzina płetwonogich dzieli się na ;
-fokowate 
-morsowate
-uchatkowate


Foki (Foka szara, kapturnik, krabojad, foka wąsata) nie posiadają małżowin usznych . Do pływania używają tylnej płetwy .Tylna płetwa jest owłosiona, jest zawsze zwrócona ku tyłowi . Występują w środowisku słodkowodnym i słonowodnym. Foka w przeciwieństwie do uchatki ma długi, podobny do psiego pyskSą w mniejszym stopniu związane z lądem niż uchatki i zamieszkują głównie wody strefy umiarkowanej i polarnej  z trudem poruszają się na lądzie. Najczęściej rodzą się na lodzie, stąd dla kamuflażu mają z początku białe futerko zwane lanugo, z czasem ciemnieją.
Uchatki ( Uchatka kalifornijska, uchatka karłowata,) posiadają wykształcone małżowiny uszne .Do pływania używają przednich płetw. Zdecydowanie łatwiej poruszają się na lądzie niż foki.
  Uchatki posiadają krótszy pysk oraz długie, częściowo owłosione płetwy. Dzięki takiej budowie kończyn mogą klaskać przednimi płetwami, natomiast tylne podwijać do przodu i opierać się na nich, co pozwala na sprawne poruszanie się na lądzie. Małe uchatki przychodzą na świat na skałach, dlatego są ciemne w dzieciństwie i później jaśnieją. Żyją głównie w wodach strefy tropikalnej, ale są też gatunki polarne, np. uchatka niedźwiedziowa. W cyrkach występują właśnie uchatki, a nie foki.


Wiedza przyswojona  ? Pora na kawę.
Ja kawkę wypiłam a Lena obraz z kawy zrobiła . 

Potrzebne do zabawy są; pędzel i odrobina kawy. Najlepsza rozpuszczalna miałam 3 rodzaje aż sama się dziwię ze aż tyle ;)Kawa została zalana i zaserwowana po wystudzeniu artystce. A słów kilka o panierze najlepiej by był to akwarelowy lub jakiś inny szorstki włóknisty nasza kartka ma 20 lat Leżała sobie na strychu u teściów kilka bloków takich miałyśmy i fantastycznie się na nich pracuje .   
  Kawałek białej tektury z paczki  też fajnie chłonąć kawę wiec porostu trzeba próbować  
Foka bierze udział w projekcie Zwierzaki-cudaki u Agnieszki z Pomieszane z poplątanym.

8 komentarzy:

 1. Piękne foczki i świetna technika ;) Może spróbujemy stworzyć kawowe rysunki :P
  Pozdrawiamy i do Pomysłowych Smyków zapraszamy :D

  OdpowiedzUsuń
 2. WOW, malowanie kawą...mega!! Mega!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale kawa nawet jednym rodzajem się cieniuje jak dotrze do nas odpowiedni papier napewno stworzymy cos mega

   Usuń
 3. Malowanie kawą to oryginalny pomysł :-)
  I fajnie że przedstawiłyście zarówno fokę jak i uchatkę:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubimy ugryść temat inaczej co do kawy jeszcze sporo pomysłów mamy.

   Usuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger