00:31

Elementarz naszej przyrody ZWIERZĘTA.- dzień jeża



Przeszperałyśmy sporo książek (nie liści) w poszukiwaniu informacji o jeżu i przy tym szperaniu wpadła nam w łapki cudowna książka z księgarni internetowej Livro.pl a właściwie Elementarz naszej przyrody ZWIERZĘTA.





Pierwsze skojarzenia ze słowem elementarz odnoszą się do nauki czytania. Natomiast cytując za słownikiem języka polskiego elementarz to zbiór najbardziej podstawowych wiadomości. I ta definicja doskonale oddaje charakter publikacji. Elementarz naszej przyrody wprowadza najmłodszych w królestwo zwierząt. Przy każdym krótka charakterystyka, dosłownie kilka linijek tekstu, odnoszących się do sposobu życia zwierząt - miejsca życia, ulubionych przysmaków czy zwyczajów. I co najważniejsze na każdej stronie znajdziemy, realistyczną ilustrację z wizerunkami zwierząt, wzbogaconą hasłami z cechami wyglądu.Na niektórych stronach mamy przedstawicieli obu płci, bo o ile w przypadku takich ssaków, jak łoś czy jeleń jesteśmy w stanie odróżnić od siebie samca i samicę, o tyle w przypadku ptaków nie jest to już takie proste.   






W elementarzu znajdziemy oczywiście podstawowe informacje o naszym cudownym jeżu, które na początek edukacji o tym ssaku wystarczą. Lena uwielbia czytać, wiec ta publikacja jest spełnieniem jej najskrytszych marzeń. Rzetelna wiedza w kilku znaniach, czytanie ze zrozumieniem.
  




Wszystkiego jest tyle, ile być powinno.Elementarz liczący aż 90 portretów polskich zwierząt przygotowany tak, żeby dzieci w wieku przedszkolnym mogły je poznać i nauczyć się rozpoznawać. Zwierzęta podzielone są na 4 gromady: ssaki, ptaki, gady i płazy.





Także chwytajmy za Elementarz, ruszajmy się, korzystajmy z pięknej listopadowej pogody ze świeżego powietrza i bogactwa naszej polskiej przyrody.


Liczba stron: 96
Oprawa: twarda

Wydawca: Multico
O jeżu słów kilka.
Jeże są niewielkimi ssakami (maksymalnie do 2 kg wagi), których grzbiet pokryty jest stroszącymi się w obliczu wyczuwanych zagrożeń keratynowymi kolcami. Są one przekształconymi włosami, a dorodny dorosły jeż europejski ma ich na swym ciele ok. 7.000. Brzuszna część ciała jeży jest w całości pokryta bardzo delikatnymi włoskami. Osesek jeża europejskiego tuż po urodzeniu zaopatrzony jest w ok. 100 kolców, które tuż po porodzie (do 24 h) wydobywają się z delikatnej pokrywającej je na czas porodu skóry.

Charakterystyczną cechą tych nocnych i głównie owadożernych zwierząt jest także wydłużony ryjek zwieńczony ruchliwym mokrym nosem oraz niewielki ogon. W naszej strefie klimatycznej jeże spędzają niesprzyjający okres późnej jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny w fizjologicznym stanie hibernacji, który charakteryzuje się obniżonym poziomem wszelkich procesów metabolicznych. Ukryte w norkach hibernacyjnych, pogrążone w fizjologicznym półśnie, jeże oczekują na ciepłe i obfitujące w pokarm wiosenne i letnie wieczory oraz noce. Proces hibernacji bardzo zafascynował Lenę. Podczas hibernacji temperatura ciała jeża spada z ok. 35 °C do ok. 4 °C, a jeżowe serce wykonuje jedynie 5 uderzeń na minutę zamiast średnio 200. Jeż podczas hibernacji zachowuje świadomość bodźców środowiska.






Jeże potrafią osiągnąć wiek 10 lat, ale w naturalnych warunkach, ze względu na liczne zagrożenia, rzadko dożywają 2 lat. Padają ofiarami pasożytów wewnętrznych, człowieka, zwierząt domowych i dzikich.

Jeże żyją w Europie, Afryce, Azji. Zostały zaintrodukowane w Nowej Zelandii. W dzisiejszych czasach jeże nie występują w naturze na terenie Ameryki Północnej ani Południowej. Żyły tam do miocenu. W Polsce spotykamy jeża zachodniego europejskiego – Erinaceus europaeus ) i jeża wschodniego Erinaceus concolor ). Jeż zachodni występuje w klimacie umiarkowanym, na terenie zachodniej Europy, Skandynawii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, zachodniej Polski oraz w zachodniej części Rosji. Jeż wschodni zamieszkuje obszar od Czech aż do Morza Kaspijskiego.




 
Nasz jeż wykonany jest z tektury i nie jest ani szary nai bury kolorowy jesienny zawrót. Do wykonania jeż potrzebna jest spora ilość tektury ostre nożyczki farby. Szablon jeża narysowałam po licznych konsultacjach z Leną, a to nos nie taki, a to za gruby, ale udało się.




 Jeż po wycięciu musiał otrzymać kolce wiec z kolejnych kawałków tektury Lena z moją pomocą w rysowaniu kolcy Wycięła trzy półkoliste wachlarze pełne ostrych koców bardzo pracochłonna praca to wycinanie.




 Wachlarze zostały rozcięte dopasowane do jeża następnie Lena pomalowała je farbami na kilka kolorów. W taki sposób powstał jeż.




Jeż zakładka do książki;
Potrzebujemy:
- kawałek szarego papieru
- kartka
 z bloku technicznego
- linijka

ołówek
- nożyczki

klej






Rysujemy trzy identyczne kwadraty 7X7 przylegajace do siebie i wycinamy wzdłuż pustego pola. Zaginamy boki i sklejamy boki odwracamy i doklejamy kawałek szarego papieru nadając mu kształt jeżaGłowę jeża wycięłam z kartki i Lena domalował szczegóły. Taki jeż zakładka


jesienny jeż
Zdjęcie użytkownika Kreatywnym Okiem.
Wpis wramach projektu Mały Przyrodnik 

mały przyrodnik

9 komentarzy:

  1. wybacz, ale skupię się na książce, która jest po prostu mega! U nas książki ze zwierzętami, to jest must have. Mamy ich wiele i nigdy za dużo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój chrześniak uwielbia książki ze zwierzętami.. :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny pomysł ze zwierzętami zrobionymi z kartonu :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Pięknie ilustrowana książka! A jeżyk uroczy :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeżyk i książka super, ale najbardziej podoba mi się linijka drewniana!

    OdpowiedzUsuń
  6. piękna ksiażka! zazdrościmy <3

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger