Kochamy literaturę skandynawską głównie za klasykę, ale dzisiaj zachwycamy się współczesną estońską książką „Ja, Jonasz i cała reszta” autorstwa Anti Saar. Czytając literaturę estońską mam nieodparte wrażenie, że jest poniekąd wzorowana na literaturze francuskiej i skandynawskiej.
„Ja, Jonasz i cała reszta” to nietypowa książka pełna rodzinnej miłości i humoru, za sprawą której poznajemy świat na nowo.
W świecie dziecka przygodą może być wszystko od porannego wstawania nie do góry tylko w dół po opowiadanie o pełnej łez rocznicy ślubu w Paryżu. Nasz główny bohater i narrator w jednej osobie to pięcioletni Tobiasz mieszkający z mamą, tatą i młodszym bratem – Jonaszem w mieście Tartu w Estonii. Perypetie całej rodziny są przedstawione z perspektywy przedszkolaka. Opowiadania Tobiasza są o nim samym i jego najbliższych o tym, czym się różnią, jak żyją, jak spędzają czas. Książka została podzielona na szesnaście rozdziałów, które czyta się szybko i przyjemnie. Zabawne historie niejednokrotnie wywołały u nas olśnienie: „jakie to prawdziwe!”. Opisywane sytuację dnia codziennego bawią, ale i skłaniają do refleksji.
Książka napisana z myślą o dzieciach, ale w podobnym stopniu zaciekawi wrażliwych rodziców. Te zwykłe-niezwykłe historie dają rodzicowi wspaniałą możliwość zobaczenia świata oczami dziecka, zastanowić się nad jego głębią i zrozumieć. Autor "Ja, Jonasz i cała reszta" doskonale bawi się językiem, posługuje się nim niezwykle zręcznie i świadomie. Mając w domu sześciolatkę bardzo łatwo nam zrozumieć zawikłane opisy, bo są one tak realistyczne, jakby zostały wypowiedziane przez realne dziecko.
Pieknie wydana książka w twardej oprawie w kolorze pomarańczowym przykuwa uwagę, a ilustracje w środku są naprawdę świetne spójne z tekstem.
Książka została nagrodzona m.in. tytułem „Rodzynek Roku" Estońskiego Centrum Literatury Dziecięcej przyznawanym najlepszym książkom dla dzieci. Dzięki zamieszczonym w książce kodom QR można dowiedzieć się więcej o Estonii, a nawet ją zobaczyć.
.
Publikacja ta otwiera projekt „Bliskie dalekie sąsiedztwo”, w ramach którego wydawane będą książki uznanych estońskich i fińskich autorów, dzięki którym młodzi polscy czytelnicy będą mogli poznać oba sąsiadujące z Polską kraje, ich mieszkańców, zwyczaje i najlepszych autorów literatury dziecięcej. Tak więc czekamy na kolejne takie perełki od Wydawnictwa Widnokrąg.
Chyba nigdy nie miałam doczynienia z estońską literaturą
OdpowiedzUsuńPiękne wydanie, jako filolog mam słabość do takich pozycji :)
OdpowiedzUsuńTo chyba książka dla dziecka?
OdpowiedzUsuńZdecydowanie tak ale rodzic może zobaczyć jakświat widzą dzieci jak wszystko jest proste a zarazem skomplikowane.
UsuńWow - wiem, że nie do końca na temat, ale... nie miałam pojęcia że Estonia zaliczana jest do Skandynawii ;)
OdpowiedzUsuńSkandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.
UsuńCzasem w nieskandynawskich mediach, biorąc pod uwagę wpływy szwedzkie i duńskie, do Skandynawii zalicza się Islandię, czy nawet niegermańskie kraje, takie jak: Finlandia, Estonia, niekiedy też Łotwa, a nawet Litwa. W samych krajach skandynawskich za Skandynawię uważa się jednak tylko trzy kraje (Dania, Norwegia, Szwecja).Uważam jednak literatura estońska, jest poniekąd wzorowana na literaturze francuskiej i skandynawskiej.
Ciekawa pozycja dla mojej dziesięciolatki.
OdpowiedzUsuńTaka książka dla dzieci w sam raz, trochę rysunków trochę tekstu, nie znudzi się szybko :)
OdpowiedzUsuń