Las jest naszym domem, mamy drzewa dosłownie za progiem, kontakt z naturą jest dla nas ogromnie ważny. Edukacja przyrodnicza to główny kierunek naszych działań w stylu Montessori. Bardzo chętnie sięgamy również po książki przyrodnicze. Lena kocha komiksy i choć kojarzą się z tanią rozrywką. Dziś przedstawię Wam prawdziwe edukacyjne perełki.
Dwa wyjątkowe komiksy duetu Wajrak & Samojlik są skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale i osoba dorosła może wyłapać w tekstach polityczne smaczki. Komiks przyrodniczy czy to może się w ogóle udać? Zastanawiałam się, czy warstwa merytoryczna będzie nader uproszczona, infantylna ?
Ciekawi czy autorzy, potrafią o Puszczy Białowieskiej ciekawie opowiadać i zarazić nas swoją pasją ? Czy rzeczywiście mroczny las pełen połamanych drzew, w którym żyją niezliczone gatunki roślin, zwierząt i grzybów może być dla dzieci ciekawym miejscem obserwacji i edukacji ?
Pora na recenzje dwóch komiksów, dwóch znakomitych przyrodników o Puszczy Białowieskiej rodem z Amerykańskiego westernu.
"Umarły Las"
Bohaterami obu komiksów są ptaki żyjące właśnie w umarłym lesie, czyli w puszczy. Las wygląda jak westernowe miasteczko z prawdziwego zdarzenia a żyjące w nim ptaki to prawdziwi kowboje z charakterem. Tak barwnych postaci nie znajdziecie na Dzikim Zachodzie na Dzikim Wschodzie, każdy z bohaterów ma swoją funkcje. Miastem rządzi szeryf, a właściwe rządził. Obecnie mieszkańcy czekają na nowego szeryfa, poprzedni odszedł na zasłużoną emeryturę.
Triko, dzięcioł trójpalczasty, pewnego dnia przybywa do Umarłego Lasu, aby objąć funkcję nowego szeryfa, zyskać wygodną dziuplę i przydział robaków. Niestety jego odmienny wygląd i mała przebojowość sprawiają, że mieszańcy lasu kpią z szeryfa i mimo usilnych starań Triko traci w oczach ptaków. Niestety na taką okazję tylko czekały zachłanne szpaki. Podstępne ptaki próbują się pozbyć mieszkańców lasu, omamiając ich wizją pięknego czystego nowego domu.
„Drzewa są stworzone po to, by stać, a nie leżeć. Las jest po to, by żyć! A w waszym lesie nie ma i bardzo długo nie będzie życia!”
Czy rzeczywiście zapach zgnilizny przeszkadza dzięciołom, czy w nowym jasnym lesie pełnym zdrowych drzew dzięcioły i inne ptaki będą szczęśliwe? Historia bez happy endu z mrocznymi detalami.
Czy rzeczywiście zapach zgnilizny przeszkadza dzięciołom, czy w nowym jasnym lesie pełnym zdrowych drzew dzięcioły i inne ptaki będą szczęśliwe? Historia bez happy endu z mrocznymi detalami.
W drugim komiksie "Nieumarły las", pozbawione spróchniałego gnijącego domu dzięcioły nie mają co jeść, ani gdzie się ukryć. Dzięcioły są bystre i kombinują jak odzyskać swoje siedlisko. Ich wyprowadzono w pole podstępem, może uda się wystraszyć szpaki urzeczywistniając starą legendę? Trikoa, dostał drugą szansę, ale czy sprawdzi się jako przywódca ? Czy Szturnus, szpak, który wraz ze swoim złowieszczym gangiem przeją miasteczko, da się podejść?
Tomasz Samojlik bardzo umiejętnie zawarł w tych zwariowanych, zabawnych komiksach elementy edukacyjne, i to tak, że dziecko nawet tego nie zauważa, tylko chłonie wraz z treścią. Oprócz części komiksowej na końcu każdego rozdziału mamy sporą dawkę wiedzy w postaci notek "Wajrak opowiada", w których dziennikarz, niestrudzony obserwator natury, Adam Wajrak, fantastycznie opisuje funkcjonowanie leśnego ekosystemu. Liczne opowiadania są opatrzone super zdjęciami prosto z puszczy i fajnymi rysunkami z pieszych wypraw po puszczy obu autorów. Te dwa fantastycznie narysowane komiksy pobudzają do zgłębiania wiedzy na własną rękę naj lepiej od razu wybrać się do lasu.
Komiksy inspirowane Dzikim Zachodem to strzał w dziesiątkę jest co oglądać, czytać. Komiksy mają doskonały format. Wygodny i elegancki. Tematyka jest doskonała. Amerykański Western to naprawdę dobry sposób na zainteresowanie nawet młodszych czytelników Puszczą Białowieską.
Za książki bardzo dziękuję wydawnictwu Agora!
Za książki bardzo dziękuję wydawnictwu Agora!
Ciekawe pozycje. Podoba się mi grafika wewnątrz książek.
OdpowiedzUsuńUwielbiamy! :-)
OdpowiedzUsuńŁadna grafika w książce. Nie słyszałam wcześniej o tej pozycji wydawniczej.
OdpowiedzUsuń