08:03

Lewopółkulowa układanka manipulacyjna
Często pokazujemy Wam na naszej stronie różne pomoce edukacje w stylu Montessori, z których korzysta Blondynka. W edukacji Montessori wszystkie pomoce mają swój cel. Nie są to zabawki, ale mogą służyć również do kreatywnej zabawy. Dzis opisze Wam układankę lewo półkulową, która powinna znaleźć się w każdym domu bez względu na to, czy interesujecie się metodą Montessori, czy nie. Układanka lewopółkulowa Blue-sky  to unikatowa pomoc wspomagająca rozwój dziecka.

Na początek warto wiedzieć, czym są ćwiczenia lewopółkulowe. Są to wyselekcjonowane zestawy ćwiczeń, które koncentrują się przede wszystkim na stymulowaniu lewej półkuli mózgu, która: analizuje, przetwarza linearnie, porządkuje sekwencyjnie, wykrywa relacje, a jak wadomo to wszystko ma ogromny wpływ przede wszystkim na mowę, czytanie, pisanie i funkcje intelektualne.


Nasza układanka jest na wkręty w kolorach standardowych, ponieważ Lena ma sześć lat i uznałam, że podoła.
Co zawiera prezentowany przez nas zestaw WKRĘTY – Lewopółkulowa układanka manipulacyjna :

16 KUL do wkręcania

geoplan do wkręcania elementów

-gumki

ZESTAW KART TRÓJDZIELNYCH:

- kolory

- kolorowe koła

- schematy do odwzorowywania

- książka z instrukcją i kolorowanką
I teraz mogę się po rozpływać nad genialnością tej pomocy, która wspiera koordynacje ręką-oko, uczy dokładności, jest FANTASTYCZNA pomocą do ćwiczenia malej motoryki czy nauki rozpoznawania kolorów, ale też przygotowaniem do czytania. Autorzy książki i schematów wymyślili masę fantastycznych zastosowań dla tej niepozornej układanki.Bez względu, jakie działania podejmie dziecko zasad jest jedna. Staramy się wkręcać od lewej do prawej, bo przecież właśnie wdług tego schematu czytamy i piszemy. I tu nie ma, że boli zarówno dzieci prawo ręczne, jak i lewo ręczne muszą działa według tego schematu.
Aby dobrze poznać układankę i jej walory na początek polecamy prace z książką, dołączona do zestawu gdzie jest mnóstwo wzorów.

Wzory są tak przygotowane by stopniowo podności poziom trudności. Schematy można odwracać, dzięki czemu mamy dużo możliwości kombinacji. Warto również wykorzystać komplet kart do lekcji trójstopniowej.Tworzenie własnych schematów na szablonie z rzepami to super zabawa. My tworzymy też własne mini szablony, by uatrakcyjnić wkręcanie a stylu folklor

Zestaw idealnie nadaje się do kodowania kilka przykładów tego typu ćwiczeń pokazano w książce. Lena kodowanie kocha więc pomysłów nie brakuje.Spotkanie przyjaciół czyli kodwanie strzałkami.Tworzenie włsnych pansz do kodwania pieczątkami.

Czerwono mi 

Prawdziwym eldorado dla Leny jest sudoku. Wielokrotnie podsuwałam córce różne szablony do gry w sudoku, ale nie lubiła tej formy ćwiczeń. A tu wielkie bum dosłownie odkrycie ameryki, jakie sudoku jest ekstra.Goplan może również służyć do odwzorowania wzorów z pomocą gumek.


Łączenie kolorem 

Kolejna fajna opcja to układanie symetryczne. Gdzie zadaniem dziecka jest odwzorowanie wzoru po prawej stronie tablicy i tu tez należy wkrecać według ogólnego schematu układanek lewopółkulowych, czyli od lewej do prawej.


Odkręcanie obiema rękami  to też świetne ćwiczenie małej motorykiĆwiczenia pamięci słuchowej od zwykłych sekwencji typu - zielony, czerwony, czerwony, niebieski po opowiastki. Ja opowiadam Lenie historyjkę o czerwonym kapturku, który wybrał się do babci, z zielony koszyczkiem. w koszyczku niósł czerwone jabłuszko i żółtą gruszkę spotkał niebieskiego wilka na zielonej łące gdzie uginały się czerwone maki pachnące itp " a córka wkręca po kolei wyłapane z opowiastki kolory.Jakość i cena

Lepiej wykonanych pomocy nie widziałam a troszkę się na obróbce drewna znam. Teść toczy i rzeźbi szachy więc wiem co to idealnie gładkie i takie są drewniane elementy układanki. Wkręty co tu dużo pisać wkręcają się i wykręcają bez mrugnięcia okiem. Karty również są najwyżej jakości z zaokrąglonymi rogami perfekcyjnie za laminowane. Nie ma się, do czego przyczepić.

Układanka Lewopółkulowa wkręty jest bardzo wartościową pomocą edukacyjną i terapeutyczną. W naszym domu układanka gości od dwóch tygodni i jesteśmy nią zachwycone. Pomoc jest w duchu Montessori, zachęcam Was do zapoznania się z nią i z innymi zestawami dla młodszych dzieci na stronie producenta www.blue-sky.com.pl

24 komentarze:

 1. Bardzo mnie zaciekawiła ta układanka. O Montessori wiem bardzo niewiele, chyba czas się dokształcić nieco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajna opcja. Jeszcze takiej nie widziałam

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest świetne! Dzięki za ten wpis. Sprawę prezentów mam już prawie z głowy 🙂

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam to! Bardzo fajne są takie rozwijające myślenie zabawki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem pod wielkim wrażeniem tej ukladanki, możliwosci nauko jest ogrom, zawieszę na tym oko dogłębniej

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna układanka :) Uczy logicznego myślenia i rozwija motorykę małą. Muszę sprezentować synowi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa gra ucząca logicznego myślenia i poprawiajaca koncentrację.

  OdpowiedzUsuń
 8. zdolna dziewczynka. To niewyglada na takie proste

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię tego typu zabawki! Ale weszłam na stronę producenta i cena trochę poraża :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Przyznam, że czegoś takiego żeśmy nie próbowali, umknęły nam takie ćwiczenia, a wydają się ciekawym pomysłem do stymulowania umiejętności czytania i pisania. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna ukladanka , na pewno wciaga dziecko na dlugo.

  OdpowiedzUsuń
 12. Te kule są świetne! Mój synek uwielbia układać rzeczy według wzoru. Myślę, że taka forma przypadłaby mu do gustu. ;)Zabawki w stylu Montessori są naprawdę ciekawe no i przede wszystkim zrobione z innych materiałów niż plastik!

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna , kreatywna zabawa jak i nauka. Może byc ciekawym prezentem pod choinkę

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna sprawa, chociaż tanie to nie jest ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam od nich wkręty i wtyki i cena jest adekwatna co do jakości i ilosci dołączonych materialow do zestawu. Szczerze polecam

  OdpowiedzUsuń
 16. Ile kolorów! Świetna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jest świetna. Stwarza wiele możliwości. Szybko nie idzie się nią znudzić 😉😊

  OdpowiedzUsuń
 18. świetna i mądra układanka! Ale chyba dla mnie za trudna ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. wygląda na to że gra jest wartościowa.

  OdpowiedzUsuń
 20. Dla dzieci, które mają zaburzenia integracji sensorycznej idealna. Chciałabym mieć taką, ale mnie nie stać. Mój syn by mógł poćwiczyć na takiej w domu.

  OdpowiedzUsuń
 21. Gdzie moge to kupic?

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger