09:59

Barwny karnawałowy motyl


Motyle należą do najbardziej fascynujących zwierząt na Ziemi. To piękno, niezwykłe kolory, delikatność, świeżość, łagodność i kruchość w jednym. Pozytywne emocje wzbudzają nawet u ludzi, którzy zwykle z odrazą patrzą na owady. Niewiele jest innych zwierząt, które pasjonują tak wielu. Lena, mimo że zima bardzo interesuje się motylami. Te owady klasyfikują się na drugim miejscu w rankingu zainteresowań Leny. Oczywiście na pierwszym miejscu są grzyby. Lena bardzo lubi atlasy mnóstwo pięknych zdjęć i wyczerpujące informacje.



Tak więc nie ma się co dziwić, że nawet w zimie pojawiają się takie książki w naszych recenzjach. Te dwa wyjątkowe atlasy od wydawnictwa RM to prawdziwe perełki. 
"Atlas motyli Poradnik obserwatora' zainspirował Lene do stworzenia sylwestrowej maski.





Maska została wykonana ze wspaniałych płatków osikowych Osikowa Dolina , w których wprost się zakochałyśmy. 
Płatki z drewna osikowego są idealne do stworzenia ozdoby światecznej, również można stworzyć z nich przepiękną bombkę, szyszkę, jajko lub dzwonek.

Mają nieograniczone zastosowanie, wszytsko zależy od od naszej wyobraźni

Kocham naturalne materiały a płatki to prawdziwe odkrycie :) 

Do wykonania maski potrzebne są;

-kartka z bloku technicznego 

-osikowe płatki mix kolorów

-klej typu magik

-szablon maski motyla

-gumka 

-nożyczki 

Szablon należy odrysować i wyciąć lub wydrukować na kartce z bloku technicznego. Płatki wystarczy posmarować klejem i wykleić maskę. Po wyschnięciu wyginamy maskę, by nadać jej trójwymiarowy kształt. Płatki fantastycznie się wyginają.







Motyle wyróżniają się ujmującym pięknem, niepowtarzalną różnorodnością barw, kształtów i szczegółów budowy oraz cyklem życiowym pełnym dramatycznych przemian. Na ponad 400 fascynujących zdjęciach fotograf przyrody Fritza Wendlera prezentuje prawdziwy kalejdoskop przeróżnych motyli dziennych i nocnych z całego świata w ich naturalnych środowiskach oraz przedstawia owiane tajemniczością przeobrażenie od jaja przez gąsienicę i poczwarkę do mieniącego się często przepięknymi barwami dorosłego motyla.











Unikatowa publikacja na polskim rynku-bogato ilustrowane kompendium wiedzy o grzybach, które występują w polskich lasach, parkach i na łąkach.






„Atlas grzybów jadalnych i trujących”. Jest to bardzo kolorowe wydanie, bo opatrzone ilustracją każdego omawianego gatunku. Ilustracje to co prawda ważny element tej lektury jednakże ilustracje to nie wszystko. Autor każdorazowo charakteryzuje cechy szczególne danego grzyba, tak by ułatwić czytelnikowi identyfikację. Podpowiada również gdzie i kiedy występuje, dając grzybiarzom przy tym cenne rady i uwagi. Ważne, by zwrócić uwagę na maleńkie symbole tuż obok opisu grzyba. Informują one o tym, czy grzyb jest jadalny, czy trujący a może jest zdatny do spożycia jednak nie zaleca się tego ze względu na gorzki smak lub groźbę niestrawności. Inne symbole oznaczają, że mamy do czynienia z grzybem rurkowym (na spodniej części kapelusza znajdują się rurki), blaszkowym (na spodniej części kapelusza znajdują się blaszki) lub jakimś innym np. grzyby o innym owocniku.






Na końcu książki znalazłam pomocny indeks, dzięki któremu w prosty i szybki sposób odnajdziemy interesujący nas gatunek. Wiadomości, jakie zawiera książka są naprawdę bardzo interesujące i praktyczne, chociaż autor podpowiada czytelnikowi też, że doświadczenie grzybiarza to cecha bezcenna. Atlas może pomóc w identyfikacji jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku. Jego bardzo poręczy format bardzo przypadł córce do gustu, jeżeli do jesieni przetrwa w jednym kawałku, bo wertuje go prawie codziennie to myślę, że zabierzemy go do lasu . Lena na grzybach jadalnych zna się znakomicie, ale bardzo ją fascynują te trujące :)

Atlas motyli Poradnik obserwatora
Autor: Bellmann Heiko
Liczba stron: 192
Oprawa: miękka
Wydawca: Wydawnictwo RM

Atlas grzybów jadalnych i trujących
Autor: Laux Hans E.
Liczba stron: 176
Oprawa: miękka
Wydawca: Wydawnictwo RM  

8 komentarzy:

  1. Bardzo fajny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne książki. Na pewno kupimy Atlas grzybów, a i ten Atlas motyli wygląda pięknie.
    Świat Toli

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety mój chrześniak raczej nie będzie zainteresowany taką formą spędzania czasu :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Pół roku do Was nie zaglądałem, a przecież jesteście kopalnią pomysłów! Świetnych :-) Maska bardzo mi się podoba. Rzeczywiście te płatki to odkrycie także dla mnie.
    Odnośnie atlasów też je lubiłam, ale jak miałam ok10 lat. Na biologii rysowalismy własne atlasy grzybów w pierwszej klasie gimnazjum. Pamiętam, że było to duże wyzwanie :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Proste ale pomysłowe i bardzo fajnie wygląda. ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Te osikowe płatki musze kupić na Wielkanoc.! Mam w planie zrobić jajka z nich! Zakochałam się w pracach z ich użyciem!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger