12:44

Kropelki wodyWiosną spędzamy mnóstwo czasu na zewnątrz. Lena codziennie rano robi przebieżkę do budki dla ptaków, by przywitać się ze szpakami. Nie zawsze zakłada kalosze, wiec często buty są wilgotne od rosy. Temat jak powstają krople rosy dawno za nami, lecz po bacznej obserwacji okazało się, że wszystkie kropelki mają taki sam kształt ! Mały detektyw oczywiście zadał pytanie.


Dlaczego kropla wody przybiera zawsze kształt kulisty? 

Kropla przybiera zawsze ten sam kształt, ponieważ cząsteczki cieczy przyciągają się wzajemnie. Jest to przejaw oddziaływania elektromagnetycznego. Siły te nazywamy siłami spójności. Siły działające na cząsteczki wewnątrz cieczy się równoważą, natomiast na cząsteczki leżące na powierzchni działa siła wypadkowa do środka cieczy (cząsteczki są wciągane do wnętrza cieczy) Ta właściwość zwana jest ''napięciem powierzchniowym" a w przyrodzie obserwowana również w zjawiskach elektrostatycznych. Oto dlaczego krople cieczy mają kształt kulisty. Napięcie powierzchniowe odpowiedzialne jest również za tworzenie się baniek mydlanych. Napięcie powierzchniowe wody można zmienić, zmieniając temperaturę wody lub dodając do wody różne związki chemiczne zwane detergentami. Ma to znaczenie podczas prania brudnych ubrań. 

 Jak to w życiu przedszkolaka bywa teoria teorią warto sprawdzić w praktyce. 
By wykonać eksperyment i pracę plastyczną w jednym potrzebujemy ;
  • barwniki spożywcze (te do jajek mogą być, opcjonalnie farby)
  • zakraplacz do oczu lub pipeta (do kupienia w aptece za okolą 3 zł)
  • kartka bloku do pasteli olejnych lub z bloku akwarelowy
  • pędzel
  • woda

 Na kartce z bloku szkicujemy kształt jajka, wybaczcie brak talentu. Barwniki  wsypujemy do płaskich pojemniczków i dolewamy do nich po klika kropelek wody. Do szklanki nalewamy czystej wody, zanurzamy pipetę i do dzieła. Kropelka po kropelce, wszystkie kropelki przybierały kształt wypukły, wiec Lena mega szczęśliwa, że robi na kartce rosę.
Gdy pisanka zakropkowana czas na barwienie, każdej kropelki wody. Precyzyjnie, koordynacja ręka oko, maksymalna.

 Pisanka przepięknie ozdobiona. Jak widać Lena próbowała zmienić, kształt kropelek ale one zawsze przybierały kształt kulisty wypukły.Ostatnim etapem zabawy, było pokonanie napięcie powierzchniowe ręcznikiem kuchennym.

 Powstał również kurczaczek Wielkanocny tą metodą i  kolorowy szpak.

Zabawę kropelkową widziałam tu Lena trenuje ze strzykawka. Wpis powstała w ramach piatki z eksperymentami szczegóły tu

Karolowamama 

9 komentarzy:

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger