15:39

Mapy Montessori DIY

 Mapa Montessori jest jedną z pierwszych pomocy, jakie powstały w naszym domu. Właściwie to mapy, mamy ich kilka. Mapy wykonałam sama z większą lub mniejszą pomocą męża. Na pierwszą mapę oddał swoją niebieską koszulkę hi hi .
Do wykonania mapy w formacie A4 potrzebujemy;

Wydrukowane dwa szablony mapy .
 • Filc w kolorach jak na zdjęciu, wielkości A5 każdy kolor
 • nożyczki
 • klej magik
 • tektura lub deska, na której wykonamy mapę
 • niebieski materiał
Kontynenty wycinamy w odpowiednich kolorach,drugi szablon posłuży nam do złożenia w całość wyciętych elementów.

Mapa podłogowa twister
Z miłości do map i zabaw z figurkami zwierząt, które można układać bez końca na tak wielkiej mapie. Powstała mapa podłogowa na sklejce, ale tu zamiast filcu użyłam polaru. Dlatego że filc szybko się mechaci.
Moje mapy nie są idealne, ale z pewnością długo posłużą nam do geograficznych zabaw. Na początku nazywałyśmy poszczególne kontynenty, na podłogowej nazwy kontynentów przykleiła. Z racji tego, że w Montessori każdy kontynent ma ściśle określony kolor (Afryka – zielony, Europa – czerwony, Azja – żółty, Ameryka Północna – pomarańczowy, Ameryka Południowa – różowy, Australia i Oceania – brązowy, Antarktyda – biały), dziecko dużo łatwiej je kojarzy i zapamiętuje. Zabawa z mapą czyli jak utrwalić zdobywaną wiedzę. Kilka kulek ciastoliny i szablon mapy w kolorach Montessori, wydrukowany lub pomalowany kredkami. Folia ochronna lub koszulka na dokumenty i wyklejanie.W kolejnym wpisie pokażę jak korzystamy z map i co kryje się w tajemniczym kuferku . Warto wykonać globus w stylu Montessori my na początku nauki posiadały takowego.
Koszt wykonania map czy globusa jest naprawdę minimalny, oczywiście można kopic oryginalne pomoce.

6 komentarzy:

 1. Super mapy :-D My na razie korzystamy z naszej papierowej, która dzieciaki kolorowaly, ale myślę o zrobieniu też takiej dużej wielkoformatowej

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne te mapy :) Ja ostatnio znalazłam świetną książkę - atlas dla dzieci - na mapie kazdego kontynentu kraje z symbolami charakterystycznych zwierząt, budowli, miejsc, cudów natury - może być fajnym dopełnieniem do Waszej mapy. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam te mapy !Tomski by oszalał z radości... Mogłabyś zdradzić skąd pobralaś szablony kontynentów?

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny pomysł na zabawę z dzieckiem i porcję nauki bez zmuszania do niej. ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger