00:30

Hydraulika roślin- efekt kapilarny


Wiosna i Wielkanoc kojarzy na się z pięknymi kolorami kwiatów i pisanek. Zanim zaczniecie barwic jajeczka na Wielkanoc kilka inspiracji z użyciem barwników do jajek. Zapraszamy na kolejny PIĄTEK Z EKSPERYMENTAMI.Jak rośliny transportują wodę? Czyli odpowiedz na wiosenne pytanie mojej córki.

Efekt kapilarny roślin polega na wypychaniu wody ku górze i zachowanie ciągłości transportu cieczy przez cienkie kapilary, czyli naczynia włosowate roślin.


Wykonałyśmy trzy eksperymenty, aby zaobserwować to zjawisko.Do wykonania eksperymentów potrzebne są;
 • barwniki
 • kapusta pekińska
 • naczynia
 • woda
Kolorowa tęcza z kapust.
Barwniki do barwienia jajek, jakich użyłyśmy,mają w sobie sól,by ta sól nie zaszkodziła kapuście. Zalewamy barwnik woda, gdy sól opadnie na dno przelewamy do drugiego naczynia. Kapustę wystarczy zanurzy na kilka godzin by uzyskać kolorowe liście.

Kolorowe stokrotki.

Stokrotki zerwane na łące, zanurzone w zabarwionej wodzie. Nie do końca efekt na się podoba, wiec eksperyment nadal trwa.Kapusta zabarwiła się szybciutko. Stokrotki potrzebują więcej czasu i słońca, które obecnie u nas w deficycie bo pada śnie.
Tęczowy ręcznik papierowy.

A co tam mycie okien, ręcznik papierowy do eksperymentu się idealnie nada. Jak ręcznik ,,pije wodę ''a kolory się łączą i powstaje piękna tęcza.Proste i piękne.Barwniki do jajek kosztują grosze, warto mieć ich spory zapas. Idealnie się nadają do eksperymentów z wulkanami, do barwienia domowej ciastoliny i wielu innych kreatywnych zabaw.

Demonstracja efektu kapilarnego do oglądnięcia tu  

7 komentarzy:

 1. O matko jakie to śliczne jest. Aż spróbuję. Taki bukiecik na wiosnę to coś pięknego! Cudnie. Dziękuję za inspirację! Ściskam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie Wam wyszło, nam kwiatki nigdy nie chciały tak ładnie wyjść :-(

  OdpowiedzUsuń
 3. O jakie cudne- spróbuję z moimi chłopcami zrobić podobne eksperymenty. Aż się dziwię czemu obowiązkowo takich w szkole na przyrodzie takich nie robią...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda to super. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawie to zosatło opisane.

  OdpowiedzUsuń
 6. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger