02:37

DROŻDŻOWA EKSPLOZJA

Piątkowy eksperyment w sobotę warunki atmosferyczne nie sprzyjają wiec, dopiero dziś dodajemy wpis eksperyment z drożdżami. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania drożdży w codziennym życiu jest użycie ich do przygotowania ciasta drożdżowego na słodki placek lub bułki czy pieczywo. Drożdże są jednokomórkowymi organizmami, które mają zdolność do fermentacji cukru w warunkach beztlenowych z wytworzeniem dwutlenku węgla oraz wody. Skutkiem jest wyrośnięcie ciasta oraz obecna już po wypieku porowatość wypieku. Uwielbiam domowy chleb i wszelakie ciasta drożdżowe. Posiadamy wypiekacz i co dwa dni pieczemy chlebek. Lenę bardzo interesuje proces pieczenia chleba, sam wszystkie wsypuje i ciągle zagląda jak,ciasto podrosło. 


Drożdże i woda utleniona to dwa składniki naszego eksperymentu. 
 Eksperyment w dwóch wersjach.
Wersja NR 1 

Woda utleniona fryzjerska 12% i paczka suchych drodzy efekt wolno wypływająca gęsta piana. Można dodać barwnika. Prócz piany, która jest skutkiem reakcji chemicznej powyższych składników,uzyskujemy energie cieplną, co bardzo Lenę zdziwiło.

Wersja NR 2 

Woda utleniona 3% i paczuszka drożdży połaczone w butelce po Kubusiu. Woda została wlana i wsypane suche drożdże, po zamknięciu butelki wstrząsnełam nią co spowodowało, szybką reakcje, a po otwarciu nakrętki nastąpiła eksplozje.

Warunki atmosferyczne były niesprzyjające wiec, schowałyśmy się przed deszczem pod domkiem Leny, co nie było dobrym pomysłem, oberwał fotograf. Mikstura wystrzeliła pod ciśnieniem, uderzyła w sufit i spadła na moje włosy, które do dzis, pachną drożdżami. Lena miała ubaw po pachy i na pewno zapamięta eksperyment.

wpis w ramach projetu   karolowamama piatki-z-eksperymentami.

5 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam że z drożdżami również można zrobić wybuchowy eksperyment ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe doświadczenie i efekty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten eksperyment opisano w naszych książkach, ale jakoś nie wykonaliśmy go jeszcze. Chyba zniechęciła nas aura ;)
  Fajny długi ,,gejzer" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama bym umarła ze śmiechu ;) ale dzięki nauce przez zabawę zapamiętuje się najwięcej.
  Tak swoją drogą, jak zonaczyłam zdjęcie na miniaturze i podpis drożdżowa eksplozja, to mówię: niezła metafora jak na opis wibratorów :D wybacz, musiałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z pewnością będzie to niezapomniany eksperyment.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger