01:53

Mały ptaszek.

 20 marca obchodzimy Światowy dzień Wróbla data ta jest związana astrologiczna wiosna. Wróbelek jest jednym  z ptaków  najbardziej kojarzonych z wiosna. Polskę zamieszkują 4 gatunki wróbla z czego tylko dwa są pospolite. Liczba gatunków na świecie to 36.Wróbelek domowy to mały brązowo szary ptaszek, wielkości kurzego jajka zasiedlający niemal wszystkie kontynenty. Gniazda zakłada na drzewach i krzewach lub w dziurach szczelinach.Głównym budowniczym gniazda jest samiec.Wróble są monogamiczne i żyją w długotrwałych,wielosezonowych zawiaskach. Okres lęgowy trwa od kwietnia do sierpnia w tym czasie wróble wprowadzają 2^4 legi.W jednym lęgu samica składa dwa do czterech jak niebieskawobiałe,, bladozielonych lub szarych z jasno szarymi plamkami.
Z malutkich jajek wykluwają się nagie pisklęta. Młode gniazdowniki już po 17 dniach opuszczają gniazdo ale są jeszcze dokarmiane prze rodziców.  Niedojrzałe jeszcze wróble łączą się w stada , które wspólnie nocują i żerują.  
Pokarm wróbli to głownie nasiona zbóż,chwastów,drzew i krzewów wiosna drobne owady. Pisklęta jedzą nie mal wyłącznie owady.Dorosłe wróble korzystają z ludzkiej szczodrobliwości i żywią się porzuconymi przez człowieka okruszkami.
Warto je dokarmiać w sezonie zimowym drobnymi nasionkami.

Wróbelek z ręcznika papierowego.


Ręcznik papierowy pomalowany farbami na dwa kolory szary i brązowy.Po wyschnięciu ręcznik został podarty na małe paski. I przyklejony do wydrukowanego wcześniej wróbelka malowanki.

 Ręcznik papierowy wygląda ja piórka na naszym wróbelku.Domek dla Wróbelka z tektury. Do wykonania budki użyłyśmy kartonu po soku w którym ostrym nożem wycięłyśmy otwór. Wróble wola mniejsze otwory z racji swojej wielkości .
Do obklejenia blondynka użyła papieru do pakowania prezentów a ozdoby to plastikowe kryształki.


Sznureczek został przeciągnięty przez otwór w kartonie i dzięki temu budkę można powiesić.

Budka ma już lokatora. A wam się podoba tak wersja glamour ?

mały przyrodnik projekt

9 komentarzy:

 1. Śliczny. My czytaliśmy książkę o wróbelku Elemelku. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. My jeszcze nie zaczęliśmy działać, wszystko przed nami 😉.
  A to nasz ,, patron" przecież 😇.
  Fajnie Wam wyszło

  OdpowiedzUsuń
 3. Super ten Wasz wróbelek z ręcznika i ozdobna budka. Nasza budka jest bardziej klasyczna, za to wróble wyglądają jakby właśnie ubrały się w piórka od jakiegoś projektanta :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wrobelek cudny, podobnie jak i budka

  OdpowiedzUsuń
 5. Budka cudna :-) zresztą cały wróblowy warsztat prezentuje się ciekawie :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mam czasu dojść do porządnego sklepu papierniczego ale Ty mnie zainspirowałas do malowania papieru skoro nie mam bibuły - to jest kreatywność :-)
  Pewnie my też zrobimy wyklejanego wróbla.

  OdpowiedzUsuń
 7. W takiej kolorowej budce to pewnie niejeden wróbelek chciałby zamieszkać!Ślicznie Wam wyszła:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tej techniki z ręcznikiem papierowym nie znałam. Dzięki za inspirację :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger