01:27

Kolorowy dmuchawiec


Skąd na łące albo na trawniku biorą się białe kule, które lubimy rozdmuchiwać na wietrze? Dmuchawce powstają z kwiatów rośliny, o nazwie mniszek lekarski. Niektórzy nazywają go mleczem, gdyż, po zerwaniu, z łodyżki wypływa biały płyn przypominający mleko. Gdy już przekwitną żółte kwiaty mniszka, powstają nasionka, które przyczepione do puszystych spadochroników są rozsiewane przez wiatr. Więc gdy zdmuchniesz kolejnego dmuchawca pamiętaj, że właśnie wysłałeś w podróż nowe nasiona tej rośliny w nagrodę możne spełnią się twoje życzenia, wiec nie zapomnij pomarzyć.

Prosta praca plastyczna zainspirowana dmuchawcem farby, paluszki, kartka. Flamastrem Lenka namalowała dmuchawiec.


Dmuchawiec symbolizuje wolność, nieograniczone możliwości, przemijanie i śmiertelność. Jest symbolem szczęścia spełnia życzenia, siły przetrwania, inteligencji i otwartego umysłu. 

Dmuchawce mają dwoistą naturę. Z jednej strony niezwykle delikatne i ulotne, tracą swoją strukturę od najdelikatniejszego nawet podmuchu wiatru, żeby później opaść na ziemię i dać początek nowemu życiu. Można go też przyrównać do rozpadania się w sobie na malutkie kawałeczki, po to by później narodzić się jeszcze silniejszym.

2 komentarze:

  1. Oryginalny dmuchawiec ;-)
    Ale prezentuje się równie ładnie co prawdziwe, białe :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dmuchawce mają coś w sobie. Nasz Synek póki co nie potrafi dmuchać, więc macha roślinką :)
    Wasz dmuchawiec wygląda pięknie.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger