01:27

Rozwijające zabawy bez zabawek na łonie natury.

Rozwijające zabawy bez zabawek. Wiosna i cudowna pogoda w prawdziwą kratkę nie sprzyja intensywnym zabawą na tarpolinie czy rowerze. Mamy kilka propozycji zabaw rozwojowych  dla młodszych jak i dla starszych dzieci kształtujących umiejętności analizy i syntezy wzrokowej.Klasyfikacja – porządkowanie to pojęcie łączy się z pojęciem zbioru i podzbioru, związków między zbiorami, działaniach na zbiorach. Klasyfikując przedmioty, interesujemy się ich cechami i tak dzieje się już u dzieci przedszkolnych bawiąc się dzieci nieświadomie lub świadomie klasyfikują , grupują w zbiory lub podzbiory grupy przedmiotów zabawek, klocków, układanek).

Umiejętność klasyfikacji jest potrzebna przy grupowaniu elementów ze względu na ich wspólne cechy.
Np.:
Możemy rozważać zbiór stokrotek i bratków, ale możemy również włączyć stokrotki i bratki do zbioru kwiatów.

Sekwencje odzwierciedlają porządek znaków językowych, zarówno pisanych, jak i mówionych: pozwalają poznawać regułę, ćwiczą dostosowywanie się do niej; takie ćwiczenia są także przygotowaniem do nauki pisania i czytania, ponieważ kształtują porządkowanie świata od lewej do prawej i od góry do dołu. Dodatkowo ćwiczą koncentrację uwagi.


Szereg jest ciągiem elementów ustawionych obok siebie w linii prostej. Jakiekolwiek zakłócenie tego porządku nadaje wypowiedzeniu inny sens. Dziecko ma za zadanie ułożyć kwiaty, zwracając uwagę na relacje zachodzące między elementami. Czyli przykładowo od największego do najmniejszego.


Na przykładzie mniszka lekarskiego mamy trudniejsza wersje szeregów.
Zabawa w segregowanie szeregu Co tu nie pasuje? Który kwiat, listek jest inny od pozostałych?
Bardzo ciekawa i rozwojowa zabawa dla młodszych jak i dla starszych dzieci kształtująca umiejętność analizy i syntezy wzrokowej

Dodawanie i odejmowanie czemu nie.
Mandala to praca przestrzenna na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza koło życia, cały świat, święty krąg. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.


Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to wspaniała zabawa  miłego weekendu. 

7 komentarzy:

 1. I to się nazywa kreatywne spędzanie czasu z Dzieckiem :) Fajnie, że nie potrzeba nakładu pieniędzy i wychodzi coś fajnego, coś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne pomysły. I tanie i rozwijające i w dodatku na świeżym powietrzu. Moja córcia jeszcze za mała, na razie tylko robimy spacery z wózkiem

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne, już wiem, co będę robiła jutro ze swoją grupą na dworze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie zabawy są najlepsze. My póki co angażujemy Synka do prac w ogrodzie. Oj, dzieje się.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super pomysły, wykorzystamy 😀

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger