02:48

DrzewkA 3D, przestrzenne prace plastyczne, cztery pory roku DIY


Dzień Drzewa – międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. 

Edukacyjne i u nas w ty wyjątkowym dniu oczywiście w stylu Montessori. Lena bardzo dobrze rozpoznaje drzewa w terenie. Uwielbia zbierać grzyby i proces mikoryzy nie jest jej obcy. Rozumie zależności występowania poszczególnych owocników przy drzewach iglastych, jak i liściastych.
MIKORYZA — współżycie niektórych grzybów z korzeniami drzew oparte na obopólnych korzyściach. Grzyby otrzymują pokarm, a drzewa otrzymują większą powierzchnię chłonną oraz ochronę korzeni przed pasożytami. Wiele znanych gatunków grzybów kapeluszowych dojrzewa tylko wtedy, gdy grzybnia ma dostęp do korzeni drzew, dlatego przy tego rodzaju symbiozie mówimy o mutualizmie. Mikoryza jest powszechnym zjawiskiem w przypadku drzew leśnych , tu niektóre grzyby wykazują specjalizację w wyborze partnera, ograniczając się do określonego gatunku, np.:


maślak zwyczajny i sosna zwyczajna (mikoryza nie występuje u sosen rosnących na glebach bogatych w składniki pokarmowe);
grzyby z rodzaju koźlarz i brzoza;
grzyby z rodzaju borowik i sosna, buk zwyczajny, dąb , czy grab .      Cykl życia dębu ze strony Moje Montessori

Dobry grzybiarz umie rozpoznać drzewa nie tylko po liściach, ale i po korze i kształcie korony drzewa każda por roku ma swoje plusy. Jesieniom mamy mnóstwo liści wiec je zbierać i bawić się w dopasowanki. Zimą, gdy drzewa liściaste nie mają liści można, łatwiej obserwować układ gałęzi i kształt koron drzewa. Wiosna dzięki pąkom również można w drodze dedukcji i obserwować można poznawać drzewa.Drzewka Diy cztery pory roku. Z kilku gałązek i czterech kwadratowych deseczek powstały przestrzenne drzewka. Wykonanie wymaga posiadania narzędzi typu piła ręczna i śrubokręt lub młotek i gwoździe co podstawek można kupić już gotowe deseczki. Drut również można kupić lub tak jak nasz jest z odzysku, czyli z urządzeń elektrycznych. Drzewka w naszym domu powstały dwa lub trzy lata temu jest to bardzo fajna pomoc edukacyjna szczególnie dla 3-4 latków.
 Instrukcja wykonania w postaci zdjęćWpis w ramach projektu mały przyrodnik

2 komentarze:

  1. Jako duży przyrodnik, gratuluję Wam zaangażowania w zdobywanie wiedzy przyrodniczej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastyczne drzewka! Zabawa połączona z nauką! Trendy Mama

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger