02:00

MRÓWKI – owady tworzące duże społeczeństwa. Budowa mrówki Montessori

Owady nie kojarzą się nam dobrze. No może z wyjątkiem motyli. Mrówki nas gryzą, komary i osy kłują, a wielu innych przedstawicieli tej grupy po prostu się brzydzimy. Tymczasem są one bardzo interesującą grupą zwierząt. Szczególnie dla dzieci, które lubią sprawdzać co w trawie piszczy. 



Mrówki mają smukłe ciało, dużą głowę, tułów wydłużony i wąski, odwłok duży, kulisty lub jajowato wydłużony, osadzony na cienkim trzonku. Czułki są kolankowato załamane, składają się z trzonka i biczyka. Narząd gębowy gryzący z bardzo silnymi żuwaczkami, szczęki dolne przystosowane do zlizywania cieczy. Nogi typu bieżnego, cienkie i długie. Samice (królowe) mają skrzydła do momentu zapłodnienia. Robotnice (czyli samice o niedorozwiniętych narządach płciowych) są bezskrzydłe. Samce przez całe ich krótkie życie mają skrzydła. U samic niektórych gatunków jest dobrze wykształcone żądło, u innych ulega ono redukcji i służy tylko do wstrzykiwania drażniącej cieczy w ranę zadaną ofierze szczękami.

Mrówki tworzą duże społeczeństwa, w których życie jednostki jest całkowicie podporządkowane interesom całej kolonii i każdy osobnik wykonuje ściśle określone funkcje. Żyją w koloniach składających się z dużej liczby osobników podzielonych na wyraźne kasty. Założycielką kolonii jest zapłodniona samica – królowa, która w okresie rójki ma skrzydła. Skrzydła mają również godujące samce, których liczba w kolonii znacznie przewyższa liczbę samic. Zadaniem samców jest tylko zapładnianie samic podczas rójki. Po zakończeniu godów samice i samce tracą skrzydła. Jedynym obowiązkiem królowej jest składanie jaj.

Cykl życia mrówki  z makatronu 


Najliczniejszą grupę w społeczeństwie mrówek stanowią robotnice, czyli niepłodne samice, przychodzące na świat bez skrzydeł. Wykonują one wszelkie prace: zbieranie i dostarczanie do mrowiska pożywienia, budowa i uprzątanie mrowiska, obrona przed intruzami, opieka nad potomstwem. Robotnice żyją 4–7 lat i ich obowiązki zmieniają się wraz z jej wiekiem: młode pozostają w gnieździe przez kilka tygodni i karmią larwy i królową, a także sprzątają gniazdo, starsze zbierają pokarm poza gniazdem.
Po krótkim locie godowym, zadaniem królowej jest wybranie miejsca na gniazdo, osadzenie się i składanie jaj. Królowe wielu gatunków mrówek kopulują tylko jeden raz w życiu, a jaja składają przez całe życie. U jednych mrówek królowe żyją do roku, a są takie mrówki, których królowe żyją 10–15 lat. Cały czas królowe są karmione i czyszczone w gnieździe przez robotnice. Liczba królowych w gnieździe zależy od gatunku mrówek. Może być w kolonii tylko jedna królowa, która w każdej chwili może być zastąpiona przez specjalnie karmioną robotnicę. Nowe królowe rozpoczynają składanie jaj zaraz po zamianie. U niektórych gatunków mrówek może być ich nawet tysiące. Najczęściej jednak w jednym gnieździe mrówek jest 10–30 królowych, które wszystkie składają jaja. Samce (trutnie) mrówek żyją krótko i po kopulacji z królową giną. Samce i królowe mrówek bardzo słabo latają, dlatego łączą się w pary już w gnieździe lub w jego pobliżu. Jaja składane przez królowe są drobne. Zaraz po złożeniu są zabierane przez robotnice i umieszczane w odpowiedniej części gniazda. Jajami, wylęgłymi larwami, poczwarkami opiekują się robotnice. Gdy gniazdo jest zagrożone, robotnice przenoszą larwy i poczwarki w bezpieczne miejsce.

Gniazdo z plasteliny.








 Mrówka Leny jest gigantyczna 
Wykonana z kawy i suszonej papryki  na samporzylepnej tapecie, z której wyciełam kształt mrówki. U nas nic się nie marnuje, jak widać przerobimy wszystko jak mrówki hi hi.







14 komentarzy:

  1. Bardzo fajny wpis o mrówkach :) Super pomysł na cykl ich życia z użyciem ryżu i makaronów ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się! Mega wypasiony wpis... całe multum informacji i na koniec super praca (y)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kolejny świetnie przygotowany warsztat. A makaronowy cykl mrówkowy - rewelacja.

    OdpowiedzUsuń
  5. Edukacja przez zabawę:) ekstra!

    OdpowiedzUsuń
  6. Super podeszłyście do tematu bo nie tylko plastycznie... Tak naprawdę to pokaźny warsztat Wam wyszedł :-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Niestety czasem mrówki potrafią być okropnymi szkodnikami :(

    OdpowiedzUsuń
  8. Tata kupił nową farbę, poleciłem mu stronę internetową MMP www.mmp.net.pl. Jest zachwycony z zakupionych produktów!

    OdpowiedzUsuń
  9. Ależ kreatywnie spędzony czas. Muszę się tym zainspirować i wykorzystać u siebie w domu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ważne, aby z dzieckiem kreatywnie spędzać czas.

    OdpowiedzUsuń
  11. Dziecko wygląda na bardzo zadowolone.

    OdpowiedzUsuń
  12. Prace malarskie często wymagają dostępu do trudno dostępnych miejsc, takich jak ściany, sufit czy elewacje. Drabina malarska to niezastąpione narzędzie dla każdego malarza, który chce osiągnąć profesjonalny efekt. Wykonana z lekkiego i trwałego materiału, drabina malarska jest łatwa do przenoszenia i ustawienia w różnych miejscach. Wyposażona w dodatkowe półki i uchwyty na narzędzia, umożliwia wygodne przechowywanie farb, pędzli i wałków. Drabina malarska to nie tylko wsparcie podczas malowania, ale także praktyczne rozwiązanie do organizacji i uporządkowania narzędzi. Dzięki drabinie malarskiej Twoje prace malarskie będą bardziej wygodne, efektywne i estetyczne.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blondynki kreatywnie , Blogger